Assistance w podróży

Kiedy wyjeżdżasz na wyjazd, czy to na urlop czy to w celach służbowych potrzebny będzie Ci assistance w podróży. Assistance zwyczajowo nie jest sprzedawany samodzielnie, a w pakiecie z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Po co jednak płacić za ubezpieczenie na cały rok, jeśli w ciągu roku będzie nam ono potrzebne przez tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc? Wiele osób, mimo że chciałoby skorzystać z takiej ochrony jaką gwarantuje ubezpieczenie assistance nie decyduje się rozszerzać polisy OC o to ubezpieczenia, gdyż są świadomi, że korzystaliby z niego przez bardzo krótki wycinek roku ubezpieczeniowego. Naprzeciw takim osobom wyszło kilku ubezpieczycieli, którzy przygotowali ofertę samodzielnego assistance. Najlepsze z nich to oferty Generali i Concordii. Ale zacznijmy od początku – jaką ochronę powinno gwarantować ubezpieczenie assistance? Przede wszystkim od awarii, wypadku i kradzieży pojazdu.

Co oferują ubezpieczyciele?

Podstawowym świadczeniem realizowanym przez ubezpieczycieli jest holowanie pojazdu po wypadku lub awarii. Oferty różnią się od siebie maksymalną odległością na jaką holowanie jest realizowane – może to być 50 kilometrów, 100, 200, a nawet 500 – wszystko zależy od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przy okazji holowania jest oczywiście zapewniany transport dla osób podróżujących uszkodzonym pojazdem. Poza tym ubezpieczyciele realizują różne usługi – assistance w podróży może na przykład zapewnić zakwaterowanie w hotelu i pojazd zastępczy na czas naprawy pojazdu, jeśli ta potrwa dłużej niż dobę, zakwaterowanie jest oferowane również po kradzieży pojazdu – na czas do odzyskania pojazdu. Niektórzy ubezpieczyciele gwarantują również dostarczenie dolewki paliwa na trasie jeśli jego zapas skończy się przed dojechaniem do najbliższej stacji paliw. Pomoc udzielana jest również kierowcom którzy potrzebują pomocy przy wymianie koła, wymianie żarówki, awarii akumulatora, stłuczeniu szyby czołowej i wielu innych. Często ubezpieczenie na tydzień to koszt od kilkudziesięciu do dwustu paru złotych, a może nas ono uchronić przed poniesieniem znacznie większych kosztów.

Assistance w podróży od Generali

Dobrą ofertę dla podróżujących samochodem osobowym ma Generali. Jest to jedyny samodzielny assistance na polskim rynku który może być zawarty dla auta w każdym wieku. Jest dostępny w trzech wariantach nazwanych przez Generali: Podstawowy, Komfort oraz Prestiż. Dla aut powyżej 15 lat dostępne są tylko i wyłącznie warianty Podstawowy i Komfort, natomiast jeśli chodzi o auta do 15 lat włącznie dostępny jest wariant Komfort i Prestiż. Co jest dostępne w każdym z wariantów?

Assistance w podróży w wariancie Podstawowym ma naprawdę wąski zakres ochrony ubezpieczeniowej. Przede wszystkim, ochrona jest zapewniana tylko w razie wypadku lub kradzieży, awaria nie wchodzi w grę. Holowanie auta po wypadku oraz transport osób podróżujących uszkodzonym samochodem odbywa się maksymalnie na odległość 250 kilometrów. Poza tym ubezpieczyciel zapewnia pomoc na infolinii – udzielenie informacji o najbliższych warsztatach zajmujących się naprawą samochodów, o najbliższych placówkach medycznych, punktach oferujących usługi w zakresie wulkanizacji i tak dalej. na infolinii można też liczyć na pomoc tłumacza w języku angielskim, na przykład w kontaktach ze służbami medycznymi, drogowymi lub policją. To wszystko co zapewnia ten wariant ubezpieczenia.

Znacznie lepiej więc wybrać wariant Komfort, którego zakres ochrony ubezpieczeniowej jest już trochę szerszy. Assistance w podróży w tym wariancie obejmuje również awarie samochodu. Holowanie i transport są oferowane na taką samą odległość 250 kilometrów i oczywiście dostępna jest też pomoc na infolinii. Czego jednak nie ma w wariancie Podstawowym, a jest tutaj, to organizacja pomocy związanej z wymianą uszkodzonego koła, wymiana przepalonej żarówki, pomoc przy awarii akumulatora czy też dostarczenie dolewki paliwa kiedy to skończy się na trasie, a w pobliżu nie znajduje się stacja paliw. Jest to najlepszy wariant tego ubezpieczenia dostępny dla aut powyżej 15 lat, jednakże lepszą ochronę możemy zapewnić samochodom młodszym.

Wariant Prestiż jest najlepszym wariantem assistance w podróży oferowanym przez Generali. Nie dość, że holowanie i transport w tym wariancie odbywają się na 2 razy większą odległość czyli 500 kilometrów, to ubezpieczyciel zobowiązuje się zapewnić Ci pomoc w postaci auta zastępczego i zakwaterowania na okres maksymalnie do 3 dni jeśli naprawa Twojego samochodu będzie się przedłużała na czas dłuższy niż jeden dzień. Zakwaterowanie na okres maksymalnie 3 dni dostaniesz też kiedy dojdzie do kradzieży Twojego auta. Jeśli auto zostanie odzyskane przed upływem trzech dni – długość zakwaterowania zostanie skrócona, na przykład do 2 dni.

Warianty assistance w podróży od Generali

Warianty ubezpieczenia od Generali


Assistance w podróży od Generali jest dostępny w 2 wariantach terytorialnych: na Polskę i na całą Europę bez obszaru Mołdawii. Jeśli zaś chodzi o okres, na jaki może zostać zawarta polisa, to wariantów jest cztery: na 7 dni, na 15, na 30 oraz na cały rok. Jeśli wybierzesz jeden z obu krótszych okresów ubezpieczenia (tj. na 7 lub 15 dni) to ochrona ubezpieczeniowa może najwcześniej zacząć działać pojutrze, a jeśli wybierzesz ochronę na 30 dni lub rok to ochrona ubezpieczeniowa może rozpocząć się już od jutra, czyli tak naprawdę już od północy. Jeśli użyjesz przy zakupie kod pośrednika 02055 uzyskasz 10% zniżki na swoje ubezpieczenie assistance w podróży.

Assistance w podróży jest również w ofercie Concordii

Niestety, nie jest to ubezpieczenie dostępne dla pojazdów w każdym wieku, są do niego dopuszczalną jedynie pojazdy do 20 lat. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ubezpieczeniem objęte są nie tylko samochody osobowe, ale też motocykle i samochody ciężarowe.

W Concordii są 2 warianty ubezpieczenia: Stanard oraz Premium. W wariancie Standard usługa holowania po wypadku lub awarii jest realizowana na maksymalną odległość 100 kilometrów. Próba naprawy zostanie jednak podjęta zanim pojazd będzie holowany i jeśli naprawa na miejscu okaże się niemożliwa do zrealizowania dopiero przejdziemy w etap holowania pojazdu. Wariant Standard gwarantuje pomoc nie tylko na drodze, ale również pod siedzibą firmy w której pracujesz lub pod Twoim domem. Concordia zagwarantuje również pomoc ubezpieczonemu w wariancie Standard jeśli ten będzie miał problem z akumulatorem oraz kiedy dojdzie do pęknięcia lub stłuczenia szyby czołowej pojazdu.

Znacznie lepszy jest jednak assistance w podróży od Concordii w wariancie Premium. W nim domyślnie holowanie po wypadku lub awarii jest realizowane na 2 razy dłuższą odległość, bo na 200 kilometrów, a jeśli takie jest Twoje życzenie możesz rozszerzyć holowanie po wypadku na nielimitowaną odległość (bez limitu kilometrów) na obszarze Polski i na 500 kilometrów poza obszarem Polski. Wariant Premium gwarantuje Ci również zapewnienie samochodu zastępczego – w razie awarii do 5 dni, w razie wypadku do 7 dni, a w razie kradzieży do 15 dni. Jeśli pojazd będzie przebywał w warsztacie dłużej niż jeden dzień podczas jego naprawy ubezpieczyciel zobowiązuje się też do zapewnienia zakwaterowania w hotelu podróżującym na okres do maksymalnie 3 dób. Assistance w podróży w wariancie Premium od Concordii gwarantuje również podróżującemu pomoc w razie utraty powietrza w oponie w postaci wymiany koła na miejsca lub odholowania do najbliższego wulkanizatora. Możesz też liczyć na pomoc Concordii w razie skończenia się paliwa na trasie, z dala od stacji benzynowej – wtedy przywieziona zostanie dolewka paliwa. Jeśli natomiast zatankujesz nieodpowiednie paliwo do baku to Twój pojazd zostanie odholowany do najbliższego warsztatu który oczyści układ paliwowy pojazdu.

Kupując assistance w podróży od Concordii również możesz dostać zniżkę, choć już nie tak wysoką jak w Generali. Używając kodu „089189A” otrzymujesz 5% zniżki na ubezpieczenie assistance w Concordii. Nie ma tu jednak programu rabatowego uprawniającego Cię do specjalnej zniżki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza samochodu osobowego, ciężarowego do 3 i pół tony lub przyczepki, tak jak ma to miejsce w Generali.

Program rabatowy od Generali

Decydując się na assistance od Generali otrzymujesz dodatkowe 3% zniżki na ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu do zakupu na tej samej platformie co ubezpieczenie assistance. Tworzy to bardzo atrakcyjną kumulację zniżek – 3% za assistance i 10% za kod pośrednika 02055.

Nie tylko assistance w podróży

Kiedy wybierasz się swoim pojazdem za granicę zawsze chcesz zabezpieczyć się na wypadek kolizji, wypadku, awarii lub kradzieży pojazdu. I właśnie dlatego decydujesz się na assistance w podróży. To jednak nie wystarczy. Przede wszystkim powinieneś wyposażyć się w odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę, które pokryje koszty leczenia za granicą, OC w życiu prywatnym które chroni osoby ubezpieczone przed finansową odpowiedzialnością za szkody które wywołają na zdrowiu i mieniu innych osób, np. na stoku narciarskim, na plaży, w hotelu. Taka polisa może również obejmować ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu i wiele więcej. Tak się składa, że na tych samych stronach obu ubezpieczycieli którzy oferują assistance w podróży (czyli Generali i Concordii) dostępne są ubezpieczenia turystyczne. Możesz więc od razu kupić obie polisy – dla podróżnych oraz dla samochodu bądź motocykla (motocykle tylko w Concordii) którym będą podróżować u jednego ubezpieczyciela. W przypadku ubezpieczeń turystycznych obowiązują takie same zniżki jak za assistance, a więc 10% w Generali przy użyciu kodu pośrednika 02055 oraz 5% w Concordii za użycie kodu 089189A.

Na jaki okres można zakupić assistance w podróży?

Zależy to od oferty konkretnego ubezpieczyciela. W Generali możesz wykupić assistance na 7, 15, 30 dni lub na cały rok. Inne okresy proponuje Concordia – 7, 14, 21 lub 30 dni albo 12 miesięcy.

Jak kupić polisę taniej?

Można posłużyć się kodem rabatowym. Jeśli zdecydujesz się na ofertę Generali użyj kod 02055 a otrzymasz 10% zniżki. W Concordii natomiast możesz liczyć na rabat w wysokości 5% jeśli posłużysz się kodem 089189A.

Rate this post