Złota karta kredytowa

Złota karta kredytowa to symbol wysokiego statusu jej posiadacza, a także jego dużej wiarygodności kredytowej. Często w kręconych za wielką wodą filmach możemy zobaczyć jak na przykład bogaty biznesmen posługuje się błyszczącym się na złoty kolor kawałkiem plastiku. Kiedy po spożytym wspólnie w restauracji posiłku wyjmiesz i zapłacisz za pyszny obiad kartą w tym kolorze możesz zrobić duże wrażenie na osobie z którą zjadłeś właśnie posiłek. W pewnych środowiskach biznesowych może też zostać źle odebrane jeśli używasz zwykłej karty. Poza tą ewidentną korzyścią takiej karty, w zależności od oferty banku (gdyż te oczywiście różnią się) do karty dodawane są różne profity na przykład ubezpieczenie, również ubezpieczenie turystyczne online.

Jakie są wymogi by zostać szczęśliwym właścicielem karty?

Zależy to od banku, jednak zazwyczaj próg nie jest wysoki jeśli chodzi dochód. Często próg ten wynosi zaledwie 1000 złotych netto, a więc mniej niż wynosi pensja minimalna. Jednakże, nie tutaj leży prawdziwy haczyk – leży on gdzie indziej, a dokładniej w zdolności posiadacza karty do zapłaty rocznej opłaty za kartę, która często wynosi kilkaset złotych rocznie. To jednak nic strasznego, albowiem wcale tej opłaty nie trzeba ponosić w dużej ilości przypadków – wystarczy wystarczająco dużo używać karty. Banki używają 2 rodzaje limitów po przekroczeniu których posiadacz karty jest zwolniony z opłat. Pierwszy z nich to ilość płatności do których posłuży Twoja złota karta kredytowa. Jeśli dokonasz więcej płatności kartą niż wynosi limit będziesz zwolniony z opłaty. Drugi rodzaj limitu to limit wartościowy – czyli po prostu musisz wydać przy użyciu karty odpowiednią ilość pieniędzy aby być zwolnionym z opłaty. Limity nie są wysokie i można je bez problemu przekroczyć, szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy terminale do płatności zbliżeniowej kartą znajdują się praktycznie wszędzie – w warzywniaku, u fryzjera, po prostu wszędzie.

Te wymogi musisz spełnić aby złota karta kredytowa była Twoja

A jak działa złota karta kredytowa?

Tak samo jak zwykła karta. Użytkownik karty ma ustalony miesięczny limit, czyli tyle ile może wydać z karty w ciągu cyklu rozliczeniowego, który zwyczajowo trwa jeden miesiąc. Posiadacz karty nie wydaje jednak swoich pieniędzy, ale pieniądze które należą do banku. Potem, po skończeniu się cyklu rozliczeniowego nadchodzi czas potrzebny na spłatę zadłużenia, który zazwyczaj trwa około 20 dni. Razem cykl rozliczeniowy i czas potrzebny na spłatę zadłużenia tworzą tak zwany okres bezodsetkowy. Jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone przed końcem okresu bezodsetkowego to bank zacznie naliczać odsetki. Jeśli jednak zadłużenie będzie spłacane zawsze w terminie to można powiedzieć, że Twoja złota karta kredytowa obdarza Cię w cudzysłowie „darmowym kredytem”.

Jakie koszty poniosę z powodu posiadania karty?

Po pierwsze, wiele banków wymaga opłaty za samo wydanie karty. Po drugie, będziesz musiał ponosić opłatę za posiadania karty, chyba że przekroczysz limit ilości płatności bądź wartościowy, dzięki czemu nie będziesz ponosił kosztu posiadania karty. Broń Boże nie używaj też karty kredytowej do wypłacania środków z bankomatu lub do wykonywania przelewów – za to bank pobiera bardzo dużą prowizję. Do takich operacji powinna służyć karta debetowa.

Dlaczego warto posiadać kartę kredytową?

Po pierwsze, mądrze używana karta kredytowa pozwala Ci na zbudowanie sobie większej zdolności kredytowej. Jeśli w Twojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (czyli w skrócie BIK) będzie widnieć informacja, że spłacałeś zadłużenie ze swojej karty zawsze w terminie to instytucje finansowe na pewno będą patrzeć na Ciebie łaskawszym okiem kiedy będziesz chciał zdobyć finansowanie pod jakąś inwestycję, czy po prostu dostać kredyt hipoteczny, na samochód czy na cokolwiek innego. Niekoniecznie musi to być jednak złota karta kredytowa, bo wystarczy Ci przecież najzwyklejsza karta kredytowa przy której nie będziesz musiał ponosić stałej opłaty za posiadanie karty.

Oprócz budowania sobie zdolności kredytowej możesz też zbudować samodyscyplinę, bo przecież musisz dopilnować aby wszystko spłacić na czas – jest to pewna odpowiedzialność. Kolejnym plusem jest możliwość płatności zbliżeniowej, potrzebne szczególnie dzisiaj, kiedy tak bardzo chcemy uniknąć zarażenia. Możemy zmniejszyć jego ryzyko poprzez zaprzestanie używania gotówki, a pomoże nam przy tym złota karta kredytowa albo zwykła. Zwykła jest lepsza bo nie ponosisz bezsensownych opłat.

Złota karta kredytowa podczas podróży

Złota karta kredytowa może się jednak okazać fajnym wyborem jeżeli dużo podróżujesz. Jest ona akceptowana na całym świecie, tak samo zresztą jak karta debetowa, jednakże tutaj mamy do czynienia z niezwykle atrakcyjnym przelicznikiem walut, często lepszym niż w kantorze. Zobacz aktualne kursy walut i wyobraź sobie, że karta w złotym kolorze zaoferuje Ci lepszy przelicznik.

Złota karta kredytowa może Ci się jednak przydać jeśli dużo podróżujesz

Jeśli jednak już tak bardzo chcesz złoty kawałek plastiku to pamiętaj aby koniecznie dokładnie przejrzeć umowę, warunki korzystania z karty oraz tabelę opłat i prowizji. Wszystkie te informacje powinny być zamieszczone na witrynie internetowej banku z którego kartę zamierzasz kupić. Jeśli nie znajdziesz tych informacji w internecie możesz zadzwonić do banku – konsultant uprzejmie udzieli Ci wszystkich informacji dotyczących oferty, zresztą taki jest obowiązek banku. Być może będzie musiał przełączyć połączenie na kogoś innego, bo przecież nie ma takiej osoby która wszystko by wiedziała, ale jeśli będziesz wytrwały z pewnością uzyskasz wszystkie ważne informacje od pracowników banku. Banki bardzo chcą aby złota karta kredytowa trafiła w Twoje ręce, ponieważ będzie wtedy mógł zgarniać pieniądze z rocznej opłaty za posiadanie karty, a także otrzyma od Ciebie środki za samo wydanie karty. Polecamy zwyczajną kartę kredytową, a nie tą złotą, naprawdę.

Dlaczego nie złota karta kredytowa?

Gdyż wymaga ona ponoszenia horrendalnych opłat wynoszących kilkaset złotych w skali roku w formie „opłat za kartę”. Jedyny profit jaki zapewnia karta w złotym kolorze to korzystne kursy walutowe, które pozwalają na niekorzystanie z kantorów, a jedynie posługiwanie się kartą za granicą. Warto jednak zwrócić uwagę, że w większości krajów na świecie możliwość płatności kartą nie jest tak powszechna jak w Polsce (są oczywiście kraje w których rozliczenia bezgotówkowe są bardziej powszechne, na przykład Szwecja, ale w takich Niemczech płatności kartą wcale nie są tak powszechne), w związku z czym i tak będziesz musiał skorzystać z usług lokalnego kantoru walutowego. Drugim, wątpliwym profitem jest podkreślenie statusu właściciela…

Co daje złota karta kredytowa?

Złota karta kredytowa daje przede wszystkim prestiż i podkreśla status materialny i społeczny jej posiadacza. To podstawowe zadanie karty w złotym kolorze, z wyrytym napisem „GOLD”. Jak widać, nie jest to raczej wystarczający powód aby płacić za taki produkt finansowy kilkaset złotych rocznie. Są co prawda dodatkowe usługi takie jak ubezpieczenia oraz korzystne kursy wymiany walut. Najpierw rozprawmy się z ubezpieczeniami – zdecydowanie lepiej wykupić je indywidualnie niż korzystać z tych dołączonych do karty, gdyż mają one charakter dodatkowego produktu ubezpieczeniowego, a nie pełnoprawnej polisy. Jeśli zaś chodzi o korzystne kursy wymiany walut to faktycznie jest to pewien atrakcyjny element produktów tego typu. Jednakże, należy się zastanowić: czy rzeczywiście podróżujesz tak często za granicę? A nawet jeśli podróżujesz, to gdzie? Ponieważ w znakomitej większości krajów płatności elektroniczne nie są tak rozpowszechnione jak w Polsce, choć jeśli na przykład podróżujesz do Szwecji bądź Norwegii warto mieć taką kartę.

W skrócie złota karta kredytowa nie daje nic ciekawego

Jak mogę dostać taką kartę?

Dostać można ją bez problemu. Niektóre banki wymagają co prawda zarobków co najmniej 3 tysiące złotych netto, jednakże bez problemu znajdziesz oferty banków na takie karty dla osób które zarabiają co najmniej tysiąc złotych netto miesięcznie, a więc łapie się każdy kto pracuje na pełnym etacie na minimalnej pensji. Zwykle musisz też zapłacić bankowi pewną sumę za wydanie karty. Jednakże, haczyk nie jest w dostaniu karty, a w jej utrzymaniu, albowiem za posiadanie działającej karty w złotym kolorze jej posiadacz musi płacić nawet kilkaset złotych rocznie!

Ile kosztuje taka karta?

Ciężko powiedzieć, ponieważ wszystko zależy od konkretnej oferty banku. Zwykle jednak musisz zapłacić jakąś kwotę aby bank w ogóle wydał Ci kartę, a potem musisz jeszcze ponosić opłatę za posiadanie karty w wysokości kilkuset złotych rocznie. Naszym zdaniem to co oferują banki za tak wysoki wkład pieniędzy klienta nie jest warte zachodu i lepiej wybrać zwykłą kartę kredytową.

Rate this post