Najtańsze OC plus ochrona zniżki OC

Najtańsze OC plus ochrona utraty wypracowanej zniżki OC
Ochrona utraty zniżki w OC – czy najtańsze OC zawsze się opłaca?

Najtańsze OC – każdy chciałby takie mieć :-)! Jednak czasem warto wydać kilka złotych więcej i kupić ubezpieczenie OC rozszerzone o dodatkowe opcje. Może się okazać, że wydając teraz 40 zł, zaoszczędzimy dużo więcej w kolejnych latach ubezpieczenia, bo niestety spowodowaliśmy szkodę z OC.

Ochrona utraty zniżki OC – opcja dla zapobiegliwych

Kierowcy latami zbierają zniżki OC. Obecnie bardzo często wystarczy 3 lata bezszkodowej jazdy, aby otrzymać 60% zniżki. Jednak w razie spowodowania szkody odzyskiwanie zniżek trwa czasem dokładnie tyle samo czyli 3 lata, co jest bardzo dotkliwe dla portfela. Na szczęście przed utratą zniżki na wznowienie OC konkretnego pojazdu można się uchronić.

Jak działa ochrona utraty zniżki w OC?

Ochrona utraty zniżki OC to rozszerzenie Twojego OC. Jeśli masz wykupioną taką opcję, możesz spowodować jedną szkodę i nie poniesiesz konsekwencji finansowych przy wznowieniu ubezpieczenia w następnym roku. Wciąż będziesz mieć swoją zniżkę w OC i cena OC praktycznie nie ulegnie zmianie. Należy jednak pamiętać, że ochrona zniżki w OC działa tylko na ten konkretny samochód, który spowodował szkodę. Jeśli masz jakieś inne pojazdy, to najlepiej ubezpieczyć się w firmie, która oferuje oddzielny Bonus Malus na wszystkie pojazdy, lub każde ubezpieczenie rozszerzać o ochronę zniżki OC. W przeciwnym wypadku możesz nie mieć podwyżki w OC samochodu, którym spowodowałeś szkodę, ale na drugi samochód w innej firmie możesz dostać podwyżkę składki.

Skąd firmy ubezpieczeniowe wiedzą o Twoich szkodach w OC?

Każda szkoda w OC i AC jest raportowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www.ufg.pl i zapisywana na PESELU sprawcy szkody oraz każdego z właścicieli pojazdów. Jeśli kupujesz polisę OC, Twój przebieg ubezpieczenia i szkodowości jest sprawdzany w tej bazie i dlatego w każdej firmie ubezpieczeniowej Twoje szkody są brane pod uwagę przy wycenie składki ubezpieczenia OC.

Cena OC po szkodzie

Jeśli kupisz ubezpieczenie OC z ochroną utraty zniżki, firma ubezpieczeniowa przekaże dane o szkodzie, którą spowodujesz, do bazy UFG, jednak przy wznowieniu polisy nie uwzględni tej szkody przy wyliczaniu ceny OC. Opcje ochrona zniżki w OC warto więc kupić, jeśli planujesz korzystać z ubezpieczanego samochodu jeszcze przez kilka lat. Jeśli kupisz inny samochód, szkoda będzie się liczyć do nowego ubezpieczenia.

Gdzie kupić najtańsze OC z ochroną utraty zniżki OC?

Okazuje się, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tego typu rozszerzenie ochrony. Dodatkowo składka za ochronę utraty zniżki w OC waha się od 0 zł w Warcie, HDI czy PZU do nawet 111 zł w Uniqa. Niektóre firmy jak Proama czy Link4 wcale nie oferują takiej opcji swoim klientom. W niektórych TU ochrona utraty zniżki w OC dostępna tylko dla osób powyżej 25 roku życia, lub dla kierowców posiadających już wypracowane zniżki na pewnym poziomie np przynajmniej 30% zniżki.

Poniższa tabela prezentuje dostępność i ceny ochrony utraty zniżki w poszczególnych TU.

Firma ubezpieczeniowa OCHRONA ZNIŻKIw OC – dostępność i cena
WARTA W CENIE Z OC
LIBERTY UBEZPIECZENIA BRAK
GENERALI 42 zł
AXA DIRECT BRAK
PZU W CENIE Z OC
PROAMA BRAK
LINK4 BRAK
UNIQA 111 zł
ERGO HESTIA 81 zł
YOU CAN DRIVE BRAK
MTU BRAK
HDI W CENIE Z OC
INTERRISK  40 zł
 AVIVA  49 zł
 ALLIANZ  49 zł
GOTHAER  76 zł
CONCORDIA BRAK

 

Jak widać ceny bardzo się między sobą różnią. Z ubezpieczenia w Warcie czy HDI nie można wyłączyć ubezpieczenia ochrony utraty zniżki w OC, dlatego ten pakiet OC może yć droższy niż samo OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Czy warto wybrać ubezpieczenie komunikacyjne z ochroną od utraty zniżek OC?

Klienci przez lata zbierają zniżki za ubezpieczenie OC, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo łatwo można je stracić. Jeśli np. Twoim samochodem będzie jeździł syn, bądź córka posiadający/a świeżo wydane prawo jazdy, a Ty obawiasz się utraty swoich zniżek, posiadając takie ubezpieczenie, w przypadku szkody, zachowasz dotychczasową zniżkę. Obawiając się utraty zniżek warto rozważyć ich ubezpieczenie.

Najtańsze OC – czy warto takie wykupić?

Okazuje się, że nie zawsze to, co najtańsze, jest ostatecznie najlepsze. Warto podjąć przemyślaną decyzję kupując OC. Możesz zobaczyć mój film na temat najtańszego OC i o co ewentualnie można rozszerzyć swoją ochronę ubezpieczenia.

Ten artykuł jest częścią cyklu poradnika o ubezpieczeniach komunikacyjnych.
Zaplanowane wpisy na ten temat to:
– Od czego zależą zniżki w OC i AC?
– Jakie ubezpieczenia komunikacyjne można kupić?
– Sprzedaż pojazdu – prawa i obowiązki
– Kupno pojazdu – prawa i obowiązki
– Wypowiedzenie OC
– Przegląd rynku – ochrona utraty zniżki w OC
– Przegląd rynku – ubezpieczenie szyb
– Rodzaje ubezpieczenia AC – auto casco
– Części zamienne używane przy naprawie z AC i rozporządzenie GVO
– Po co Ci assistance – warianty roczne i krótkoterminowe
– Kary za brak OC – wszystko o UFG
– Jakie mam zniżki w OC i AC i skąd wziąć zaświadczenie?
– CEPIK
– Jak sprawdzić czy samochód ma OC?
– Rejestracja samochodu – koszty
Jeśli chcesz przeczytać jeszcze na jakiś inny temat, napisz komentarz.

Najtańsze OC w Ostrowcu Świętokrzyskim

Jeśli chcesz poznać cenę swojego OC, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Napisz maila lub zadzwoń.

Możesz też skorzystać z gotowych kalkulatorów i sprawdzić cenę OC online. Zapraszamy 🙂

Kup polisę OC lub OC i AC online w 5 minut:

Najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych właścicieli aut przed 30-stką:

najtańsze OC dla młodych kierowców

najtańsze OC dla młodych kierowców

Najtańsze ubezpieczenie OC dla wszystkich kierowców:

Najtańsze OC dla Doświadczonych Kierowców!

Najtańsze OC dla Doświadczonych Kierowców!

Rate this post