Ubezpieczenie samochodu OC i AC oraz ochrona utraty zniżki, assistance, szyby, opony, Zielona Karta, nnw komunikacyjne i inne

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów

Każdy właściciel samochodu w Polsce ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – w skrócie OC.
Ubezpieczenie to chroni posiadacza lub kierującego pojazdem przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca za posiadacza pojazdu odszkodowanie na rzecz poszkodowanego.
Ubezpieczenie chroni więc z jednej strony majątek sprawcy szkody, z drugiej natomiast
gwarantuje poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń.
Jakie są konsekwencje nie opłacenia obowiązkowego OC?

Zielona Karta

Ubezpieczenie OC działa na terenie Europy.
Jednak wyjeżdżając do innych krajów należy wykupić Zieloną Kartę. Od 1 sierpnia 2007 Zielona Karta
wymagana jest na terenie 13 następujących państw:
Albania, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Białoruś, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Bośnia i Hercegowina, Turcja,
Iran, Ukraina, Izrael.

Autocasco i kradzież

Ubezpieczenie autocasco – w skrócie AC – gwarantuje wypłatę odszkodawania, jeśli samochód zostanie skradziony
lub ulegnie uszkodzeniu w wyniku wypadku, zderzenia, pożaru, powodzi, lub innego
zdarzenia losowego oraz podczas kradzieży. Ubezpieczenie AC to doskonałe zabezpieczenie kredytu na samochód.

Ubezpieczenie Assistance na wakacje lub na rok

Ubezpieczenie Assistance gwarantuje pomoc kierowcy w przypadku wypadku, awarii lub kradzieży samochodu,
zarówno w Polsce jak i za granicą. Większość pakietów assistance nawet w wariancie krótkoterminowym zapewnia też samochód zastępczy po wypadku i po awaria. W razie kłopotów wystarczy telefon, aby przyjechała do Ciebie pomoc
drogowa i jeśli to możliwe naprawiła samochód na miejscu, a nawet podstawiła nowy samochód którym będziesz mógł kontynuować podróż. Jeśli potrzebujesz zostać w miejscu zdarzenia, firma ubezpieczeniowa zapewni wszystkim pasażerom również zakwaterowanie w hotelu. Oczywiście wszystko zależy od zakupionego wariantu ubezpieczenia. Assistance można wykupić na rok, lub tylko na wyjazd np na 14 dni w wakacje.
Czasem warto skorzystać z możliwości rozszerzenia aktualnej polisy OC lub AC o assistance krótkoterminowy. Bardzo dobrym przykładem jest tu Warta Moto Assistance i HDI Assistance w wariancie Podróżnik 15 w Warcie i w HDI. Jeśli masz polisę w Warcie lub w HDI, to możesz rozszerzyć ochronę o auto assistance na wyjazd, nawet jeśli Twój pojazd ma więcej niż 20 lat. Być może kupując ubezpieczenie oc nie planowałeś dalekich wyjazdów, ale teraz zmieniłeś zdanie i przydałaby się polisa auto assistance. Jeśli chcesz rozszerzyć swoją polisę w Warta lub w HDI o assistance podróżnik 15 wypełnij formularz na tej stronie.

NNW kierowców i pasażerów

Ubezpieczenie obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków dla wszystkich osób znajdujących się w pojeździe w chwili wypadku.

Ubezpieczenie szyb

Możesz również ubezpieczyć szyby samochodu. W razie stłuczenia lub uszkodzenia szyby np kamykiem,
szkoda nie spowoduje utraty żadnych zniżek. Twoja szyba zostanie naprawiona, lub wymieniona na zamiennik, a nie oryginał.

Ochrona utraty zniżki w OC lub w AC

Niektóre firmy oferują ubezpieczenie ochrony utraty zniżki. Dzięki temu ubezpieczeniu w razie szkody nie stracimy zniżki przy wznowieniu ubezpieczenia tego konkretnego pojazdu, którym spowodowaliśmy wypadek. Należy pamiętać, że informacja o szkodzie zostanie zaraportowana do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego więc kolizja będzie miała wpływ na inne Twoje pojazdy – np na nowo zakupione. Ale jeśli nie zamierzasz zmieniać samochodu, ochrona utraty zniżki skutecznie chroni Twoje, często latami wypracowywane, ulgi w OC i W AC 🙂