Ubezpieczenie broni palnej

Ubezpieczając dom lub mieszkanie zazwyczaj zależy nam na tym aby całe wyposażenie było objęte zakresem ochrony. Ubezpieczamy ruchomości i wydaje nam się że całe mienie ruchome jest ubezpieczenie tymczasem okazuje się, że w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela są złoto, antyki, broń. Czy to znaczy że ubezpieczenie broni palnej nie może być zawarte w ramach polisy mieszkaniowej? Poniższy artykuł opisuje jak ubezpieczyć broń przechowywaną w mieszkaniu lub domu.

Ubezpieczenie broni palnej jako specjalne rozszerzenie do polisy mieszkaniowej

Co prawda w większości towarzystw nie da się ubezpieczyć tego typu mienia, ale istnieją towarzystwa w których taka opcja istnieje. Nie są to zwykłe ruchomości domowe a oddzielna kategoria, różnie nazywana np. jako „przedmioty wartościowe”, „ruchomości domowe specjalne” lub jeszcze inaczej.
W ramach tak zwanych przedmiotów wartościowych można ubezpieczyć nie tylko broń palną i białą, ale też wspomniane antyki, złoto, srebro, dzieła sztuki, zbiory kolekcjonerskie, biżuterię i tym podobne – zależy co konkretne towarzystwo rozumie pod definicją swojego rozszerzenia odpowiedzialności do polisy.
Wykupienie takiego rozszerzenia o ubezpieczenie broni palnej z pewnością wpłynie na wysokość składki jaką przyjdzie nam zapłacić. Ubezpieczenie przedmiotów wartościowych jest najzwyczajniej w świecie droższe od zwykłego ubezpieczenia ruchomości.

Od jakich ryzyk broń będzie chroniona?

Os takich jakie mamy wybrane w naszej polisie mieszkaniowej. Tego typu ubezpieczenia mienia dzielimy na dwa rodzaje: na ryzykach nazwanych i od wszystkich ryzyk.
Jeśli mamy ubezpieczenie na ryzykach nazwanych to ubezpieczenie chroni nas tylko w konkretnych przypadkach, tylko od ryzyk które są wpisane w polisie i od niczego innego. Mało tego, ryzyka te mają swoje definicje w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) i na przykład zalanie ubezpieczyciel definiuje jako spowodowane z kilku ściśle zdefiniowanych przyczyn, a jeśli przyczyną była inna to nie mieści się to niż w definicji zalania w związku z czym nie będzie odpowiedzialności ubezpieczyciela za daną szkodę. To samo tyczyć może się pożaru i innych ryzyk.
Dlatego właśnie tak ważne jest aby polisa mieszkaniowa w ramach której mamy ubezpieczenie broni palnej lub białej było od wszystkich ryzyk (all risks). Takie ubezpieczenie jest droższe, ale mamy pewność że jeśli coś się stanie to ubezpieczyciel odpowie za poniesione szkody. W polisie od wszystkich ryzyk nie ma już definicji zdarzeń, chroni ona po prostu od wszelkich szkód które nie są wypisane w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.
W wyłączeniach są wypisane takie zdarzenia jak wojna, spowodowanie szkody przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu lub celowo w celu wyłudzenia odszkodowania i tym podobne.

Ubezpieczenie broni palnej powinno zostać zawarte w zakresie od wszystkich ryzyk aby uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania w przypadku szkody

Ile kosztuje ubezpieczenie broni?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie takie ubezpieczenie kosztuje więcej niż klasyczne ubezpieczenie ruchomości. Oczywiście wszystko zależy od wartości konkretnej broni. Zazwyczaj jednak składka wynosi około 2% wartości broni przy ubezpieczeniach od wszystkich ryzyk, a takie właśnie najkorzystniej jest wybrać. Oczywiście może to być trochę więcej, może być trochę mniej, jednak zazwyczaj jest to około 2%, więc jeśli karabin jest wart na przykład 30 tysięcy złotych, to przyjdzie nam za niego zapłacić składkę w widełkach między 550 PLN a 650 PLN. Oczywiście mówimy tutaj o składce za samo ubezpieczenie broni palnej, a przecież nie da się go kupić osobno, tylko w pakiecie razem z ubezpieczeniem mieszkania lub domu które obowiązkowo trzeba rozszerzyć o ubezpieczenie ruchomości domowych, w przeciwnym razie rozszerzenie polisy o przedmioty wartościowe, w tym broń, będzie niedostępne. A za to główne ubezpieczenie które rozszerzamy o broń też przecież trzeba zapłacić składkę.
Jeśli chcemy zaoszczędzić to dobrym krokiem jest ubezpieczenie mieszkania na 3 lata, za które składka może być opłacona jednorazowo z góry za cały trzyletni okres lub w 3 ratach płatnych co roku. Może się okazać że takie rozwiązanie jest droższe niż polisa jednorazowa (stosunkowo, po podzieleniu składki za trzyletnią polisę przez 3) jednak należy pamiętać że ubezpieczenia nieruchomości stale drożeją, tymczasem wybierając polisę trzyletnią mamy ustaloną składkę na okres 3 lat, która na pewno nie będzie ulegać zmianom. Jeśli jednak składka za polisę trzyletnią okaże się za wysoka zdecyduj się na wariant roczny.

5/5 - (2 votes)