Ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata


Czy ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata to dobra inwestycja? Niektórym osobom może się wydawać że wiązanie się z jednym ubezpieczycielem aż na okres trzech lat nie jest dobrym pomysłem, w końcu może za rok znajdzie się jakaś lepsza oferta… Czy jest to prawidłowy tok myślenia? W większości przypadków raczej nie.

Rosnące ceny

W ostatnim czasie mocno wzrosły ceny materiałów budowlanych, a co za tym idzie rośnie również koszt polis mieszkaniowych. Niestety ale nic raczej nie wskazuje żeby ten trend miał się zmienić. Kiedy kupujesz ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata blokujesz wysokość składki w okresie tych trzech lat, masz gwarancję że cena nie podrośnie. Jeśli ubezpieczasz teraz swoją nieruchomość, to za rok prawdopodobnie będziesz chciał kontynuować ubezpieczenie, za dwa lata również chciałbyś je wznowić. Niestety, co roku będziesz musiał zapłacić więcej. Trzyletnia umowa jest rozwiązaniem które chroni Cię przed ponoszeniem wyższych kosztów polisy.

Retoryczne pytanie które dobitnie pokazuje że lepiej kupić ubezpieczenie mieszkania na 3 lata niż co roku kupować kolejną polisę

Ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata gwarantuje niezmienną składkę

Blokada wysokości składki przyda się też w innym przypadku. Za polisę płacimy po to aby w razie wystąpienia szkody uzyskać stosowne odszkodowanie – od tego mamy ubezpieczenie. Musimy jednak liczyć się z tym, że jeśli zgłosimy szkodę za rok składka znacznie podskoczy z uwagi na szkodowość. Największych podwyżek możemy się spodziewać kiedy w ciągu roku zdarzy nam się więcej niż jedna szkoda – w takich sytuacjach składka w następnym roku poszybuje naprawdę wysoko.
Ten problem dotyczy Ciebie w mniejszym stopniu jeśli masz umowę zawartą na okres trzech lat – składka jest z góry ustalona na okres ubezpieczenia i nie może już wzrosnąć w tym okresie. Zablokowanie wysokości składki jest chyba największą zaletą polis trzyletnich, choć nie jedyną.

W jaki sposób przebiega płatność za taką polisę?

Można zapłacić jednorazowo z góry za trzy lata lub podzielić składkę na 3 raty płatne co roku. Zwykle za płatność jednorazową naliczana jest dodatkowa zniżka, choć nie jest tak w każdym towarzystwie.

A co jeśli będę chciał sprzedać nieruchomość?

Nie ma z tym najmniejszego problemu. W przypadku kiedy sprzedasz swoją nieruchomość możesz złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia mieszkania na 3 lata w związku ze zbyciem nieruchomości. Być może ubezpieczyciel będzie chciał uzyskać od Ciebie skan jakiegoś dokumentu potwierdzającego sprzedaż, na przykład aktu notarialnego. Po wypowiedzeniu umowy ubezpieczyciel nie będzie wymagał od Ciebie kolejnych rat i odda część wpłaconej składki za niewykorzystany okres ochrony świadczonej w ramach umowy ubezpieczenia.

W jakim zakresie zawrzeć ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata?

Generalnie polisy mieszkaniowe dzielimy na dwa rodzaje względem zakresu ochrony. Są to polisy na ryzykach nazwanych i od wszystkich ryzyk.
Warianty na ryzykach nazwanych, jak sama nazwa wskazuje, chronią nas tylko od wybranych ryzyk wymienionych w umowie ubezpieczenia, na przykład od zalania, pożaru, kradzieży i innych, ale od niczego innego co mogło by się zdarzyć. Co należy nadmienić, wszystkich te ryzyka mają swoje szegółowe definicje w OWU, więc jeśli zalanie nie spełnia definicji z OWU np. woda którą wyleje z pralki to nie jest zalanie, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania. Albo np. silny wiatr to wiatr który wieje co najmniej z prędkością 18 metrów na sekundę, jeżeli wiatr powodujący szkodę w domu wiał z mniejszą prędkością niż było to wskazane  w OWU to spotkamy się z odmową wypłacenia środków z polisy.
Z drugiej jednak strony istnieją polisy od wszystkich ryzyk, czyli jak sama nazwa wskazuje od wszelkich zdarzeń jakie mogą zajść. W takiej polisie nie ma już definicji zalania pożaru I innych zdarzeń tylko po prostu chroni ona od wszystkiego co nie jest w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela w OWU. W wyłączeniach są takie zdarzenia jak konflikt zbrojny, nacjonalizacja, promieniowanie radioaktywne, szkoda którą sami sobie zrobimy pod wpływem alkoholu lub specjalnie w celu wyłudzenia odszkodowania I inne tego typu przypadki. Oczywiście, ubezpieczenie mieszkania na 3 lata od wszystkich ryzyk jest droższe niż polisa na ryzykach nazwanych, ale jednak zdecydowanie warto jest wybrać taką polisę, aby uniknąć odmowy wypłaty ze strony ubezpieczyciela wtedy kiedy dojdzie do szkody.

Tak samo jak ubezpieczasz nieruchomość, tak warto też ubezpieczyć siebie

Kupując ubezpieczenie mieszkania na 3 lata nie zapominaj o tym, że tak jak Twoje mienie może ulec uszkodzeniu, tak samo może zniszczeniom może ulec Twoje zdrowie, a nawet życie. Możesz wykorzystać indywidualne ubezpieczenie na życie kalkulator po to, aby wyliczyć składkę i zawrzeć polisę która zabezpieczy Ciebie oraz Twoich bliskich w razie nieszczęśliwego wypadku, choroby, a nawet Twojego odejścia. Takich spraw lepiej nie zostawiać na ostatni moment, ponieważ w przyszłości można takiego odkładania gorzko żałować, lub żałować mogą go Twoi bliscy gdy Ciebie już nie będzie. Na prawdę nie warto jest ryzykować, tym bardziej że to zaledwie parę kliknięć w celu zawarcia polisy.

Ubezpieczenie mieszkania na 3 lata jest bardzo korzystne dla klienta

Ale dla towarzystwa już niekoniecznie, szczególnie w czasach szalejącej inflacji. Dlatego właśnie większość ubezpieczycieli odeszła od takiej możliwości. Są jednak wciąż ubezpieczyciele, którzy wciąż umożliwiają zakup polisy trzyletniej, wybór jest jednak mocno ograniczony. Jednym z nielicznych ubezpieczycieli którzy pozostawili taką furtkę dla swoich klientów jest Generali, które oferuje aktualnie raczej najlepszą ochronę dla nieruchomości spośród grona towarzystw ubezpieczeniowych oferujących trzyletnie umowy.

Generali oferuje jeszcze ubezpieczenie mieszkania na 3 lata

5/5 - (9 votes)