Ubezpieczenie autocasco na auto z USA


Amerykańska motoryzacja jest bardzo interesująca. Jest przede wszystkim inna od europejskiej, dlatego wiele osób w Polsce decyduje się na sprowadzenie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych aby cieszyć się unikatowym, przynajmniej jak na polskie drogi, pojazdem. Często są to auta o wysokiej wartości, w związku z czym ryzykowne jest nieubezpieczanie ich. Okazuje się jednak, że chcąc zakupić ubezpieczenie autocasco na auto z USA napotkamy problemy. Większość ubezpieczycieli nie chce nawet ubezpieczać takich samochodów.

Dlaczego jest taki problem z ubezpieczeniem autocasco na auto z USA?

Ubezpieczyciele w Polsce korzystają w zasadzie tylko z 2 katalogów pojazdów – Info-Ekspert lub Eurotax. To na podstawie używanego przez ubezpieczyciela katalogu dokonywana jest wycena pojazdu do ubezpieczenia. Jeśli konkretnego auta nie ma w katalogu, to nie da się automatycznie wycenić wartości pojazdu do polisy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce z zasady nie ubezpiecza pojazdów które nie znajdują się w katalogu pojazdów – nie da się ich po prostu ubezpieczyć. Istnieje jednak kilka towarzystw w których taka możliwość jest. Najpierw trzeba jednak uzyskać wycenę pojazdu – czy to od rzeczoznawcy, czy to od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podobne problemy są z ubezpieczeniami innych nietypowych pojazdów, jak na przykład kamperów, przyczep kempingowych czy ciągników rolniczych, choć w przypadku tych ostatnich rozwiązaniem okazuje się agrocasco.

Podaj dane do oferty lub zadzwoń 608 422 236

  Na kogo jest lub będzie zarejestrowany pojazd? *

  Czy pojazd jest już zarejestrowany? *

  Adres email *

  Twój telefon *

  Oświadczam, że wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w powyższym formularzu, przez multiagencję ubezpieczeniową PROMAX, z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Iłżeckiej 26, w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i przygotowanie oferty, w tym do kontaktu ze mną w celu przekazywania mi propozycji i warunków ubezpieczenia, a także w związku z wykonywaniem i obsługą zawartych ze mną umów ubezpieczenia oraz zgadzam się z polityką prywatności

  Na co zwrócić szczególną uwagę zawierając polisę?

  Zawierając ubezpieczenie autocasco na auto z USA warto zwrócić uwagę na podobne aspekty, jak przy zawieraniu AC na każdy inny pojazd. Ważne jest aby zawrzeć polisę od wszystkich ryzyk, a nie tylko od wybranych ryzyk nazwanych. Bardzo istotne jest również aby w ramach polisy nie miała zastosowania amortyzacja części, czyli pomniejszenie ich wartości o zużycie eksploatacyjne. Każdy ubezpieczyciel który stosuje amortyzację części załącza do OWU tabelę pomniejszenie wartości, wygląda ona przykładowo w następujacy sposób:

   

  Okres eksploatacji pojazdu Pomniejszenie wartości części
  1 rok 10%
  2 lata 20%
  3 lata 30%
  4 lata 40%
  5 lata 50%
  6 lat i więcej 60%
  Jak więc widać, należy wykupić polisę bez amortyzacji części, aby później nie otrzymać zaniżonego odszkodowania.
  Kolejnym ważnym zapisem, którego powinniśmy unikać w naszej polisie jest udział własny, lub inaczej franszyza redukcyjna. Jest to kwota, lub procent odszkodowania który zawsze z tego odszkodowania zostanie potrącona. To znaczy, że za część szkody zapłacisz z własnej kieszeni.

  Jaka powinna być suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA?

  Suma ubezpieczenia to wartość pojazdu, warto więc aby była jak najwyższa, aby odzwierciedlała realną wartość pojazdu. Ma to znaczenie w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Warto znać różnicę pomiędzy sumą zmienna i stałą. Jeśli na polisie mamy do czynienia z sumą zmienną to wskazana na polisie wartość jest wartością w dniu podpisania polisy, jednak w razie szkody całkowitej lub kradzieży samochód jest ponownie wyceniany w dniu powstania szkody i praktycznie zawsze jego wartość będzie niższa niż w dniu podpisania polisy. Jeśli jednak mamy polisę ze stałą sumą ubezpieczenia to wartość pojazdu utrzymuje się cały rok.

  Obrazek ukazuje jaka powinna być suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA

  Suma może też ulegać konsumpcji po szkodzie, czyli być pomniejszana o wypłacone odszkodowania, lub być niekonsumpcyjna, a więc nie być pomniejszana po szkodzie. Przyjmijmy, że mamy szkodę częściową, wartość szkody to 15 tysięcy złotych. Po wypłacie odszkodowania przez ubezpieczyciela mamy kolejną szkodę – kradzież pojazdu. Jeśli suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA ulega pomniejszeniu o wypłacone odszkodowania to odszkodowanie za kradzież będzie pomniejszone o te 15 tysięcy złotych, które ubezpieczyciel wypłacił wcześniej. Jeśli jednak suma ubezpieczenia była niekonsumpcyjna to dostaniemy odszkodowanie po kradzieży w wysokości pełnej wartości pojazdu według wyceny towarzystwa ubezpieczeniowego.

  Od czego zależy cena ubezpieczenia autocasco na auto z USA?

  Jest bardzo wiele czynników wpływających na wysokość składki za taką polisę, są to przede wszystkim dane pojazdu oraz jego właściciela, a także parametry samej polisy.
  Jeśli chodzi o sam samochód, najważniejszym parametrem jest jego wartość, czyli suma ubezpieczenia – bo to kwota do której odpowiada ubezpieczyciel. Znacznie ma również pojemność oraz moc silnika, marka, model, gdzie auto jest trzymane w nocy – czy w garażu, czy na ulicy i wiele innych.
  Cena za ubezpieczenie autocasco na auto z USA zależy od auta, właściciela i zakresu ochrony
  Równie ważny, o ile nie ważniejszy co sam samochód jest jego właściciel lub właściciele. Wpływ na koszt polisy ma ich historia ubezpieczeniowa, wiek, data wydania prawa jazdy, miejsce zamieszkania wskazane w dowodzie rejestracyjnym, od niedawna ubezpieczyciele mają również dostęp do informacji o mandatach wystawionych ich potencjapnym klientom. Niektórzy ubezpieczyciele pytają też czy poza właścicielami pojazdem jeździ ktoś młody lub z krótkim prawem jazdy.
  Droższe będzie ubezpieczenie autocasco na auto z USA z szerszym zakresem świadczonej ochrony, a tańsze z węższym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej im wyższa suma ubezpieczenia tym będzie ono droższe, ale na cenę wpływają też parametry tej sumy – tańsza będzie polisa na zmiennej sumie pomniejszanej o wypłacone odszkodowania, a droższa na stałej sumie nie ulegającej pomniejszeniu po szkodzie.

  Przykładowa oferta AC na auto z USA

  Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wymienione powyżej możemy podać przykłady ile nasi klienci zapłacili za swoje polisy, poniżej kilka przykładów jakie składki wychodzą klientom:

  • 41-letnia mieszkanka Lublina zapłaciła 1859 PLN za ubezpieczenie Nissana Rogue Sport S o wartości około 55 000 PLN, polisa objęła OC, pełne AC od wszystkich ryzyk z naprawą w serwisie na nowych oryginalnych częściach, a także NNW na 10 tysięcy złotych na osobę. Pani udało się zapłacić za ubezpieczenie taką składkę przy całkowitym braku zniżek w AC, ale z pełnymi zniżkami w OC.
  • 59-letni mieszkaniec średniej wielkości miasta na Dolnym Śląsku zapłacił 1956 PLN za ubezpieczenie AC z NNW pojazdu Audi Q5 sprowadzonego ze Stanów o wartości około 110 000 PLN. Polisa objęła AC od wszystkich ryzyk z wypłatą odszkodowania na kosztorysie bez amortyzacji części, a także NNW na 10 tysięcy złotych na osobę. Panu udało się uzyskać taką cenę za ubezpieczenie bez żadnych zniżek w AC.
  • 41-letni mieszkaniec małej miejscowości w województwie świętokrzyskim zapłacił 2709 PLN za ubezpieczenie Forda Explorera o wartości około 80 000 PLN. Ubezpieczenie obejmowało OC z ochroną zniżki, AC z naprawą w serwisie na nowych oryginalnych częściach, a także assistance dający holowanie bez limitu kilometrów od miejsca zdarzenia w całej Polsce po awarii i wypadku z pojazdem zastępczym oraz NNW na 30 tysięcy złotych na osobę. Klientowi udało się uzyskać taką cenę za ubezpieczenie AC na auto z USA przy pełnych zniżkach w OC i w AC.
  5/5 - (10 votes)