Amerykańska motoryzacja jest bardzo interesująca. Jest przede wszystkim inna od europejskiej, dlatego wiele osób w Polsce decyduje się na sprowadzenie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych aby cieszyć się unikatowym, przynajmniej jak na polskie drogi, pojazdem. Często są to auta o wysokiej wartości, w związku z czym ryzykowne jest nieubezpieczanie ich. Okazuje się jednak, że chcąc zakupić ubezpieczenie autocasco na auto z USA napotkamy problemy. Większość ubezpieczycieli nie chce nawet ubezpieczać takich samochodów.
Dlaczego jest taki problem z ubezpieczeniem autocasco na auto z USA?
Ubezpieczyciele w Polsce korzystają w zasadzie tylko z 2 katalogów pojazdów – Info-Ekspert lub Eurotax. To na podstawie używanego przez ubezpieczyciela katalogu dokonywana jest wycena pojazdu do ubezpieczenia. Jeśli konkretnego auta nie ma w katalogu, to nie da się automatycznie wycenić wartości pojazdu do polisy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce z zasady nie ubezpiecza pojazdów które nie znajdują się w katalogu pojazdów – nie da się ich po prostu ubezpieczyć. Istnieje jednak kilka towarzystw w których taka możliwość jest. Najpierw trzeba jednak uzyskać wycenę pojazdu – czy to od rzeczoznawcy, czy to od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podobne problemy są z ubezpieczeniami innych nietypowych pojazdów, jak na przykład kamperów, przyczep kempingowych czy ciągników rolniczych, choć w przypadku tych ostatnich rozwiązaniem okazuje się agrocasco.
Na co zwrócić szczególną uwagę zawierając polisę?
Zawierając ubezpieczenie autocasco na auto z USA warto zwrócić uwagę na podobne aspekty, jak przy zawieraniu AC na każdy inny pojazd. Ważne jest aby zawrzeć polisę od wszystkich ryzyk, a nie tylko od wybranych ryzyk nazwanych. Bardzo istotne jest również aby w ramach polisy nie miała zastosowania amortyzacja części, czyli pomniejszenie ich wartości o zużycie eksploatacyjne. Każdy ubezpieczyciel który stosuje amortyzację części załącza do OWU tabelę pomniejszenie wartości, wygląda ona przykładowo w następujacy sposób:
Okres eksploatacji pojazdu | Pomniejszenie wartości części |
1 rok | 10% |
2 lata | 20% |
3 lata | 30% |
4 lata | 40% |
5 lata | 50% |
6 lat i więcej | 60% |
Jaka powinna być suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA?
Suma ubezpieczenia to wartość pojazdu, warto więc aby była jak najwyższa, aby odzwierciedlała realną wartość pojazdu. Ma to znaczenie w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Warto znać różnicę pomiędzy sumą zmienna i stałą. Jeśli na polisie mamy do czynienia z sumą zmienną to wskazana na polisie wartość jest wartością w dniu podpisania polisy, jednak w razie szkody całkowitej lub kradzieży samochód jest ponownie wyceniany w dniu powstania szkody i praktycznie zawsze jego wartość będzie niższa niż w dniu podpisania polisy. Jeśli jednak mamy polisę ze stałą sumą ubezpieczenia to wartość pojazdu utrzymuje się cały rok.
Suma może też ulegać konsumpcji po szkodzie, czyli być pomniejszana o wypłacone odszkodowania, lub być niekonsumpcyjna, a więc nie być pomniejszana po szkodzie. Przyjmijmy, że mamy szkodę częściową, wartość szkody to 15 tysięcy złotych. Po wypłacie odszkodowania przez ubezpieczyciela mamy kolejną szkodę – kradzież pojazdu. Jeśli suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA ulega pomniejszeniu o wypłacone odszkodowania to odszkodowanie za kradzież będzie pomniejszone o te 15 tysięcy złotych, które ubezpieczyciel wypłacił wcześniej. Jeśli jednak suma ubezpieczenia była niekonsumpcyjna to dostaniemy odszkodowanie po kradzieży w wysokości pełnej wartości pojazdu według wyceny towarzystwa ubezpieczeniowego.
Od czego zależy cena ubezpieczenia autocasco na auto z USA?
