Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód online

Przed wyjazdem zawsze musimy załatwić wiele spraw – wynająć pokój w hotelu, sprawdzić stan techniczny auta którym wyruszamy w podróż i wiele innych, w tym zakupić ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód. Bo przecież niewiele jest rzeczy, które mogą tak bardzo zepsuć wyjazd jak niedziałające auto.

Czym jest ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód?

To polisa która jest zawierana na krótki okres, na przykład na tydzień, 15 dni lub na miesiąc. Zapewnia ona pomoc drogową w razie sytuacji kiedy samochód jest niesprawny. Fundamentalnym elementem takiej polisy jest holowanie pojazdu na lawecie, ale ważne są też pozostałe świadczenia – pojazd zastępczy na czas naprawy pojazdu, zakwaterowanie w okolicy warsztatu samochodowego gdzie samochód jest reperowany czy pomoc na miejscu zdarzenia w razie drobnych uszkodzeń.
Holowanie zazwyczaj należy się w razie wypadku lub awarii pojazdu. W razie wypadku mówimy o sytuacji kiedy to ubezpieczony jest jego sprawcą, ponieważ jeśli jest poszkodowanym to wszystkie świadczenia powinny być realizowane z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Oczywiście wypadek nie musi być spowodowany przez uczestnika ruchu drogowego, na przykład sprawcą może być zwierzę jak dzik lub sarna przebiegająca przez drogę którą poruszał się ubezpieczony samochód – w takim przypadku jak najbardziej jest odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Jakie świadczenia z polisy mogą zostać zrealizowane na miejscu zdarzenia?

Najprostsze naprawy które nie wymagają holowania pojazdu do warsztatu. Są to:

  • wymiana żarówki,
  • wymiana koła,
  • pomoc w razie awarii akumulatora,
  • dostarczenie paliwa kiedy zabraknie go na trasie z dala od stacji paliw,
  • i wiele innych.

Co ubezpieczyciele rozumieją jako wypadek?

Zależy to oczywiście od ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich produktach assistance wypadek definiują tylko i wyłącznie jako zderzenie z innym pojazdem mechanicznym. Inni rozszerzają tę definicję również o zderzenia ze zwierzętami, ludźmi i różnymi przedmiotami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu jak np. znak drogowy lub drzewo. W wielu towarzystwach ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód obejmuje także ryzyka pożaru, wybuchu jak też działania sił przyrody.

A co ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód definiuje jako awarię?

Podobnie jak w kwestii wypadku, zależy to od towarzystwa ubezpieczeniowego. Oprócz standardowej awarii różnych podzespołów pojazdu, ubezpieczyciele często pod tym terminem rozumieją niesprawność, zawieruszenie lub zatrzaśnięcie w pojeździe kluczy bądź też innych urządzeń służących do otworzenia drzwi lub uruchomienia auta. Zazwyczaj w zakresie polisy jest też rozładowanie akumulatora, zatankowanie niewłaściwego paliwa lub zamarznięcie paliwa. Ostatnio wraz ze wzrostem popularności aut z napędem elektrycznym holowanie jest również realizowane w razie rozładowania baterii do najbliższej stacji ładowania.

Czy osobom podróżującym ubezpieczonym autem przysługuje transport?

To bardzo istotny szczegół na który warto zwrócić uwagę zawierając polisę. Ponieważ często okazuje się że auto jak najbardziej zostanie odholowane, ale osoby które znajdowały się w samochodzie pozostają na miejscu zdarzenia ponieważ holownik nie jest przystosowany do przewozu osób i muszą kontynuować podróż na własną rękę. Ale jest wielu ubezpieczycieli którzy biorą pod uwagę również transport kierowcy i jego pasażerów z miejsca wypadku, awarii lub kradzieży i warto zawrzeć ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód właśnie w takim towarzystwie które dba o to by klient nie został bez auta na środku drogi.

Dobre ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód gwarantuje transport osób podróżujących autem

Lepiej zawrzeć ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód, czy od razu na cały rok?

Na pewno lepiej jest zawrzeć krótsze ubezpieczenie niż nie zawierać go wcale, szczególnie jeśli zamierzasz wybrać się za granicę. Za polisę zapłacisz wielokrotnie mniej niż zapłaciłbyś za lawetę – czy to w Polsce czy poza granicami naszego kraju. Można jednak od razu przemyśleć zakup polisy na cały rok. Na przykład jeśli ubezpieczenie na cały rok kosztuje tylko 3 razy więcej niż polisa na 2 tygodnie – jednorazowo jest to trzy razy większy wydatek, ale daje na ochronę wielokrotnie dłuższy okres, a przecież problem z autem może wydarzyć się nie tylko podczas wyjazdu, ale też wtedy kiedy korzystamy z pojazdu na miejscu, tam gdzie mieszkamy. Poza tym nierzadko zdarza się, że w ciągu roku mamy kilka wyjazdów, a nie tylko jeden i za każdym razem mamy płacić za ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód? Jeśli chcesz kupić krótkookresową polisę przed wyjazdem, może kup od razu roczną – może okaże się że w długoterminowo to było lepsze rozwiązanie. Tym bardziej, że w większości przypadków ubezpieczyciele do rocznych polis assistance dodają różne dodatki, lepsze warunki i tak dalej.

Warto zastanowić się czy nie lepiej zapłacić trochę więcej za roczną polisę niż kupować ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na samochód

Czy jest dostępne ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na auto powyżej 15 lat?

Oczywiście, że tak. Nie we wszystkich towarzystwach istnieje możliwość ubezpieczenia takiego pojazdu, ale jak najbardziej na rynku występują takie oferty. Są one co prawda mniej obszerne niż dla młodszych aut, gwarantują mniejsze limity kilometrowe i wynajem auta zastępczego na krótszy okres, ale tym samym zwykle są tańsze.

5/5 - (4 votes)