Ubezpieczenie turystyczne na cały rok

Czy wyjeżdżasz na jeden roczny wyjazd (np. podróż dookoła świata), czy też zamierzasz odbyć wiele podróży w ciągu 365 dni warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne na cały rok. W wypadku jednej długiej podróży jest ono wręcz obowiązkowe – w końcu musimy być ubezpieczeni, jednak jeśli wyjeżdżamy kilka/kilkanaście razy w roku to moglibyśmy teoretycznie kupować oddzielną polisę za każdym razem. W większości przypadków nie jest to jednak słuszne rozwiązanie (choć czasem jest). W większości przypadków taniej wyjdzie nas zakup jednej, rocznej polisy, a przy okazji zaoszczędzimy czas, który za każdym razem będziemy musieli spędzić na kupienie kolejnej polisy na kolejny wyjazd.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na cały rok zakupić?

Takie, które zapewni Ci wszystkie podstawowe elementy polisy podróżnej, ale pozwoli Ci także na dopasowanie oferty pod Twój unikalny wyjazd. Najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia (czasem skrótowo zapisywane KL), zwane także „ochroną zdrowia”. Jego wysokość powinna zależeć od tego w jakim kraju (tudzież krajach) mamy zamiar przebywać. Jak wiadomo, im kraj bardziej rozwinięty, tym leczenie jest droższe, ALE to nie takie proste. Otóż, w krajach EOG (czyli w Unii Europejskiej plus w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i na Islandii) obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W rezultacie w tych 32 krajach mamy leczenie na takich samych zasadach jak ich obywatele. Niestety, w większości krajów europejskich leczenie nie jest refundowane w tak wysokim stopniu jak w Polsce. Często też nie mamy dostępu do miejscowej państwowej służby zdrowia – w turystycznych kurortach, w których tak na prawdę nie ma zbyt dużo mieszkańców, a większość zjeżdża się w sezonie turystycznym – tam zwykle są jedynie prywatne placówki medyczne, a państwowe mogą być oddalone o dziesiątki, a nawet ponad sto kilometrów dalej. Jeżeli ubezpieczenie turystyczne na cały rok będziemy wykorzystywać tylko w EOG, to optymalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia to około 400 tysięcy złotych. Poniżej mapa ilustrująca obszar, gdzie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Na tym obszarze dzięki EKUZ ubezpieczenie turystyczne na cały rok może mieć sumę kosztów leczenia na poziomie 400 tysięcy złotych

Poza powyższym obszarem nie możemy już liczyć na żadne refundacje kosztów leczenia ze strony miejscowego odpowiednika NFZ-u. Dla biedniejszych krajów poza EOG suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić około 800 tysięcy złotych, a dla krajów wysoko rozwiniętych, jak np. USA, Kanada, Japonia, Australia itd. suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić około miliona złotych.

Kolejny ważny komponent polisy to OC – Odpowiedzialność Cywilna

Czyli ubezpieczenie na wypadek gdy to my zrobimy coś komuś innemu. Możemy zniszczyć czyjeś mienie lub zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. W skrajnych przypadkach możemy to życie nawet odebrać. Przypadki chodzą po ludziach na stoku narciarskim, na plaży, wszędzie. Najczęściej największe koszty generuje zniszczenie cudzego zdrowia ponieważ wtedy będziemy musieli zapłacić za leczenie poszkodowanego. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę koszty leczenia w kraju w którym się znajdujemy, w związku z tym suma ubezpieczenia OC powinna być równa sumie ubezpieczenia kosztów leczenia.

NNW – ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Na wyjazdach wbrew własnej woli możemy być uczestnikami różnych wypadków. To ryzyko występuje szczególnie jeżeli aktywnie spędzamy urlop na przykład jeżdżąc na nartach, na rowerze, chodząc po górach, nie mówiąc już o bardziej ekstremalnych sportach. Zazwyczaj z wypadku nie wychodzimy bez szwanku. Może się np. zdarzyć że złamiemy nogę, rękę, możemy nawet umrzeć. Często w wyniku wypadku jesteśmy zmuszeni przejść przez wielotygodniową lub nawet wielomiesięczną rehabilitację podczas której nie jesteśmy zdolni do pracy w związku z czym nie możemy zarabiać pieniędzy, a rehabilitacja nie jest przecież darmowa. Dzięki ubezpieczeniu NNW dostaniemy świadczenie za doznane krzywdy. Świadczenie jest obliczane na podstawie procentu sumy ubezpieczenia w związku z tym im większa suma ubezpieczenia tym więcej dostaniemy za każdy typ uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie turystyczne na cały rok powinno też zabezpieczać nasz bagaż

Sami musimy ocenić ile wart jest nasz bagaż. Niektórzy na wyjazdy biorą ze sobą drogi sprzęt sportowy, elektronikę, biżuterię. Czy bagaż który ze sobą wzięliśmy jest bardziej warty 10000 zł czy może 1000 zł? Sami musimy wybrać stosowną sumę ubezpieczenia bagażu.

Ubezpieczenie turystyczne na cały rok powinno pokrywać również nasze bagaże

Koszty ratownictwa, poszukiwania i transportu medycznego

To tutaj koszty mogą okazać się najwyższe. Kiedy zaginiemy w dziczy (na otwartym morzu, na pustyni, w lesie, dżungli, górach) koszty mogą okazać się niebotyczne. To samo tyczy się transportu medycznego. Koszty transportu medycznego do Polski w skrajnych przypadkach mogą wynieść nas grubo powyżej miliona złotych. Warto aby nasze ubezpieczenie turystyczne na cały rok pokrywało koszty ratownictwa, poszukiwania i transportu medycznego bez limitu (tj. bez względu na koszt). Koszty ratownictwa w Polsce są darmowe (finansowane z naszych podatków), ale za granicą za akcję poszukiwawczo-ratowniczą zapłacimy grube pieniądze. Znana jest historia nastolatka, który parę lat temu spadł z Rys na stronę słowacką, gdzie interweniowały słowackie służby ratownicze. Na koniec wystawiły 19-latkowi rachunek na około 60 tysięcy PLN za akcję z użyciem helikoptera. Jeśli taki jest koszt akcji ratowniczej na Słowacji, sami możemy się domyślić jakie koszty mogą być w Europie Zachodniej, Skandynawii, Ameryce Północnej, Australii czy w innych bogatych krajach.

Ubezpieczenie turystyczne na cały rok pokryje koszty odwołania podróży

Jeśli z przyczyn nie do końca zależnych od nas będziemy musieli odwołać podróż, to Warta zwróci koszty podróży (bilet lotniczy, hotel itd.) do 20 tysięcy złotych za osobę. Jeśli koszt odwołanej podróży za osobę wyniósł ponad 20.000 PLN to niestety, nie dostaniemy więcej niż owe dwadzieścia tysięcy. Powodem odwołania może być na przykład nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie, śmierć bliskiej osoby i tym podobne wydarzenia. Poniżej wszystkie zdarzenia zamieszczone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia w jakich wolno nam odwołać podróż aby dostać zwrot kosztów.

Powody odwołania podróży honorowane przez Wartę

Uprawianie sportu a ubezpieczenie turystyczne na cały rok

Jeśli podczas naszych wojaży zamierzamy uprawiać sport (czy to sporty zimowe, jak narciarstwo, snowboarding, czy to sporty ekstremalne) musimy dokupić odpowiednie rozszerzenie, gdyż w ten sposób narażamy się na większe niebezpieczeństwo wypadku. Kupując ubezpieczenie turystyczne na cały rok w Warcie rozszerzenie wybieramy prawie na samym początku, podczas podawania nazwisk i wieku podróżnych, co obrazuje poniższy zrzut ekranu:

Jeśli zamierzamy uprawiać sport, rozszerzmy nasze ubezpieczenie turystyczne na cały rok stosownym rozszerzeniem

Jeżeli chcemy wybrać jedno z dwóch zaznaczonych na czerwono (na potrzebę zrzutu ekranu) rozszerzeń, po prostu weń klikamy. Jeśli chcemy sprawdzić jakie sporty obejmuje dane rozszerzenie, klikamy „więcej informacji”.

Praca za granicą

Większość ubezpieczycieli, w tym Warta, nie wymagają wykupienia dodatkowego rozszerzenia jeśli podczas naszych wyjazdów mamy zamiar pracować umysłowo. Inaczej sprawy się mają kiedy chcemy pracować fizycznie, albowiem taki typ pracy naraża na różnego rodzaju wypadki. W takim wypadku zmuszeni jesteśmy dopłacić za rozszerzenie.

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne na cały rok oferuje Warta, kupisz je 10% taniej z kodem ROK

Wszystkie wymienione wyżej elementy, jakie powinno posiadać ubezpieczenie turystyczne na cały rok ma polisa na podróż od Warty. Sumę ubezpieczenia kosztów leczenia możemy ustawić nawet na milion złotych, koszty ratownictwa, poszukiwania oraz transportu medycznego są nielimitowane, suma OC jak kosztów leczenia – do 1.000.000 PLN. Użyj kodu ROK i kup polisę 10% taniej!

Czy cierpisz na chorobę przewlekłą?

Jeśli tak, to ubezpieczenie turystyczne na cały rok od Warty jest świetnym wyborem, ponieważ z automatu obejmuje ono zdarzenia związane z chorobami przewlekłymi, jak np. zaostrzenie objawów w czasie podróży. U większości ubezpieczycieli w wypadku chorowania na chorobę przewlekłą trzeba wykupić drogie rozszerzenie, a tutaj opiekę dla takich osób mamy gratis.

5/5 - (1 vote)