Ubezpieczenie autocasco na auto z USA


Amerykańska motoryzacja jest bardzo interesująca. Jest przede wszystkim inna od europejskiej, dlatego wiele osób w Polsce decyduje się na sprowadzenie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych aby cieszyć się unikatowym, przynajmniej jak na polskie drogi, pojazdem. Często są to auta o wysokiej wartości, w związku z czym ryzykowne jest nieubezpieczanie ich. Okazuje się jednak, że chcąc zakupić ubezpieczenie autocasco na auto z USA napotkamy problemy. Większość ubezpieczycieli nie chce nawet ubezpieczać takich samochodów.

Dlaczego jest taki problem z ubezpieczeniem autocasco na auto z USA?

Ubezpieczyciele w Polsce korzystają w zasadzie tylko z 2 katalogów pojazdów – Info-Ekspert lub Eurotax. To na podstawie używanego przez ubezpieczyciela katalogu dokonywana jest wycena pojazdu do ubezpieczenia. Jeśli konkretnego auta nie ma w katalogu, to nie da się automatycznie wycenić wartości pojazdu do polisy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce z zasady nie ubezpiecza pojazdów które nie znajdują się w katalogu pojazdów – nie da się ich po prostu ubezpieczyć. Istnieje jednak kilka towarzystw w których taka możliwość jest. Najpierw trzeba jednak uzyskać wycenę pojazdu – czy to od rzeczoznawcy, czy to od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podobne problemy są z ubezpieczeniami innych nietypowych pojazdów, jak na przykład kamperów, przyczep kempingowych czy ciągników rolniczych, choć w przypadku tych ostatnich rozwiązaniem okazuje się agrocasco.

Podaj dane do oferty lub zadzwoń 798 422 236

    Na kogo jest lub będzie zarejestrowany pojazd? *

    Czy pojazd jest już zarejestrowany? *

    Adres email *

    Twój telefon *

    Oświadczam, że wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w powyższym formularzu, przez multiagencję ubezpieczeniową PROMAX, z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Iłżeckiej 26, w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i przygotowanie oferty, w tym do kontaktu ze mną w celu przekazywania mi propozycji i warunków ubezpieczenia, a także w związku z wykonywaniem i obsługą zawartych ze mną umów ubezpieczenia oraz zgadzam się z polityką prywatności

    Na co zwrócić szczególną uwagę zawierając polisę?

    Zawierając ubezpieczenie autocasco na auto z USA warto zwrócić uwagę na podobne aspekty, jak przy zawieraniu AC na każdy inny pojazd. Ważne jest aby zawrzeć polisę od wszystkich ryzyk, a nie tylko od wybranych ryzyk nazwanych. Bardzo istotne jest również aby w ramach polisy nie miała zastosowania amortyzacja części, czyli pomniejszenie ich wartości o zużycie eksploatacyjne. Każdy ubezpieczyciel który stosuje amortyzację części załącza do OWU tabelę pomniejszenie wartości, wygląda ona przykładowo w następujacy sposób:

     

    Okres eksploatacji pojazdu Pomniejszenie wartości części
    1 rok 10%
    2 lata 20%
    3 lata 30%
    4 lata 40%
    5 lata 50%
    6 lat i więcej 60%
    Jak więc widać, należy wykupić polisę bez amortyzacji części, aby później nie otrzymać zaniżonego odszkodowania.
    Kolejnym ważnym zapisem, którego powinniśmy unikać w naszej polisie jest udział własny, lub inaczej franszyza redukcyjna. Jest to kwota, lub procent odszkodowania który zawsze z tego odszkodowania zostanie potrącona. To znaczy, że za część szkody zapłacisz z własnej kieszeni.

    Jaka powinna być suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA?

    Suma ubezpieczenia to wartość pojazdu, warto więc aby była jak najwyższa, aby odzwierciedlała realną wartość pojazdu. Ma to znaczenie w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Warto znać różnicę pomiędzy sumą zmienna i stałą. Jeśli na polisie mamy do czynienia z sumą zmienną to wskazana na polisie wartość jest wartością w dniu podpisania polisy, jednak w razie szkody całkowitej lub kradzieży samochód jest ponownie wyceniany w dniu powstania szkody i praktycznie zawsze jego wartość będzie niższa niż w dniu podpisania polisy. Jeśli jednak mamy polisę ze stałą sumą ubezpieczenia to wartość pojazdu utrzymuje się cały rok.

    Obrazek ukazuje jaka powinna być suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA

    Suma może też ulegać konsumpcji po szkodzie, czyli być pomniejszana o wypłacone odszkodowania, lub być niekonsumpcyjna, a więc nie być pomniejszana po szkodzie. Przyjmijmy, że mamy szkodę częściową, wartość szkody to 15 tysięcy złotych. Po wypłacie odszkodowania przez ubezpieczyciela mamy kolejną szkodę – kradzież pojazdu. Jeśli suma ubezpieczenia autocasco na auto z USA ulega pomniejszeniu o wypłacone odszkodowania to odszkodowanie za kradzież będzie pomniejszone o te 15 tysięcy złotych, które ubezpieczyciel wypłacił wcześniej. Jeśli jednak suma ubezpieczenia była niekonsumpcyjna to dostaniemy odszkodowanie po kradzieży w wysokości pełnej wartości pojazdu według wyceny towarzystwa ubezpieczeniowego.

    Od czego zależy cena ubezpieczenia autocasco na auto z USA?

    Jest bardzo wiele czynników wpływających na wysokość składki za taką polisę, są to przede wszystkim dane pojazdu oraz jego właściciela, a także parametry samej polisy.
    Jeśli chodzi o sam samochód, najważniejszym parametrem jest jego wartość, czyli suma ubezpieczenia – bo to kwota do której odpowiada ubezpieczyciel. Znacznie ma również pojemność oraz moc silnika, marka, model, gdzie auto jest trzymane w nocy – czy w garażu, czy na ulicy i wiele innych.
    Cena za ubezpieczenie autocasco na auto z USA zależy od auta, właściciela i zakresu ochrony
    Równie ważny, o ile nie ważniejszy co sam samochód jest jego właściciel lub właściciele. Wpływ na koszt polisy ma ich historia ubezpieczeniowa, wiek, data wydania prawa jazdy, miejsce zamieszkania wskazane w dowodzie rejestracyjnym, od niedawna ubezpieczyciele mają również dostęp do informacji o mandatach wystawionych ich potencjapnym klientom. Niektórzy ubezpieczyciele pytają też czy poza właścicielami pojazdem jeździ ktoś młody lub z krótkim prawem jazdy.
    Droższe będzie ubezpieczenie autocasco na auto z USA z szerszym zakresem świadczonej ochrony, a tańsze z węższym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej im wyższa suma ubezpieczenia tym będzie ono droższe, ale na cenę wpływają też parametry tej sumy – tańsza będzie polisa na zmiennej sumie pomniejszanej o wypłacone odszkodowania, a droższa na stałej sumie nie ulegającej pomniejszeniu po szkodzie.

    Przykładowa oferta AC na auto z USA

    Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wymienione powyżej możemy podać przykłady ile nasi klienci zapłacili za swoje polisy, poniżej kilka przykładów jakie składki wychodzą klientom:

    • 41-letnia mieszkanka Lublina zapłaciła 1859 PLN za ubezpieczenie Nissana Rogue Sport S o wartości około 55 000 PLN, polisa objęła OC, pełne AC od wszystkich ryzyk z naprawą w serwisie na nowych oryginalnych częściach, a także NNW na 10 tysięcy złotych na osobę. Pani udało się zapłacić za ubezpieczenie taką składkę przy całkowitym braku zniżek w AC, ale z pełnymi zniżkami w OC.
    • 59-letni mieszkaniec średniej wielkości miasta na Dolnym Śląsku zapłacił 1956 PLN za ubezpieczenie AC z NNW pojazdu Audi Q5 sprowadzonego ze Stanów o wartości około 110 000 PLN. Polisa objęła AC od wszystkich ryzyk z wypłatą odszkodowania na kosztorysie bez amortyzacji części, a także NNW na 10 tysięcy złotych na osobę. Panu udało się uzyskać taką cenę za ubezpieczenie bez żadnych zniżek w AC.
    • 41-letni mieszkaniec małej miejscowości w województwie świętokrzyskim zapłacił 2709 PLN za ubezpieczenie Forda Explorera o wartości około 80 000 PLN. Ubezpieczenie obejmowało OC z ochroną zniżki, AC z naprawą w serwisie na nowych oryginalnych częściach, a także assistance dający holowanie bez limitu kilometrów od miejsca zdarzenia w całej Polsce po awarii i wypadku z pojazdem zastępczym oraz NNW na 30 tysięcy złotych na osobę. Klientowi udało się uzyskać taką cenę za ubezpieczenie AC na auto z USA przy pełnych zniżkach w OC i w AC.

    Sposoby wyceny pojazdów

    W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego są różne procedury pozwalające na zawarcie umowy ubezpieczenia AC na auto z USA. Największe towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce mają własne działy wycen pojazdów które indywidualnie wyceniają pojazdy po uzupełnieniu danych identyfikacyjnych pojazdu. W praktyce wygląda więc to tak, że podczas rozmowy telefonicznej podasz nam dane podstawowe dane pojazdu, a na ich podstawie uzyskamy wycenę od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ale niekoniecznie w danym towarzystwie składka wyjdzie najkorzystniej. Poza tym, po wycenie często pracownicy towarzystwa „zaszywają” na danym numerze VIN podwyżkę, szczególnie jeśli auto jest powypadkowe, a większość aut z sprowadzanych z Ameryki taka właśnie jest.
    Inną metodą jest uzyskanie własnej wyceny od rzeczoznawcy. Niektórzy ubezpieczyciele w przypadku aut ze Stanów wymagają wyceny od PZMOT lub DEKRA, innych wycen nie przyjmują, szczególnie jeśli jest to pierwsza polisa na ten pojazd w Polsce. Inne firmy dopuszczają możliwość wyceny oraz ubezpieczenia samochodu na podstawie europejskiego odpowiednika danego modelu, na przykład Nissan Rogue jako Nissan Qashqai lub Buick Encore jako Opel Mokka – wtedy ubezpieczenie można zawrzeć od ręki, ale w tym przypadku musi istnieć taki odpowiednik i musi dobrze wyjść składka w towarzystwie które dopuszcza taką formę zawarcia umowy.

    Dlaczego AC na auto z USA jest takie drogie?

    Ponieważ polscy ubezpieczyciele nie lubią amerykańskich samochodów. Nie dość, że są nietypowe, to jeszcze najczęściej są po szkodzie, bardzo często całkowitej. Prawie wszystkie amerykańskie samochody w Polsce pochodzą z aukcji amerykańskich firm ubezpieczeniowych które wystawiają na sprzedaż powypadkowe wraki. Bardzo rzadko zdarzają się auta które nie uczestniczyły w kolizji.
    W konsekwencji większość towarzystw w Polsce nie ma oferty dla takich pojazdów, a więc nie możemy porównać cen polis w całym wachlarzu towarzystw, a ta ograniczona oferta już wpływa na cenę polisy.
    Co więcej, ci ubezpieczyciele którzy umożliwiają zakup AC na auto z USA często stosują podwyżki za sam fakt tego, że dany pojazd pochodzi z Ameryki Północnej, albo za to, że pojazd uczestniczył w wypadku.

    Import pojazdów zza Atlantyku rośnie

    Na przestrzeni ostatnich kilku lat co roku w mediach możemy przeczytać, że import aut ze Stanów Zjednoczonych znów wzrósł rok do roku. Polskim konsumentom wydaje się, że taki samochód jest wspaniałą okazją cenową, a później pojawiają się schody. Czego nie wydałeś na zakup samochodu, wydasz na ubezpieczenie oraz inne wydatki związane z tym nietypowym pojazdem. Dlatego zamierzamy Ci pomóc zaoszczędzić na polisie i znaleźć dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę autocasco na Twoje auto z USA.

    Gdzie będzie serwisowany samochód w razie szkody z AC na auto z USA?

    Zależnie od wybranego wariantu, może on być serwisowany w warsztacie partnerskim towarzystwa lub w autoryzowanym serwisie ASO. A gdzie jest ASO marki, której nie ma w Polsce? Praktycznie wszystkie liczące się marki mają swoje ASO w Polsce. W zasadzie są 3 liczące się amerykańskie koncerny, które produkują samochody, są to Ford, Stellantis oraz General Motors.
    Ford ma dwie marki, Ford oraz Lincoln. O ile marka Ford prowadzi sprzedaż w Polsce, to Lincoln jest nieobecny. Ale można oczywiście serwisować Lincolny w ASO Forda i to samo tyczy się amerykańskich modeli Forda.
    Stellantis ma wiele marek w Europie, jak i w Ameryce Północnej. W USA koncern posiada 4 marki: Jeep, Chrysler, Dodge i RAM. Jeśli posiadasz AC na auto z USA należące do jednej z tych marek możesz serwisować je w serwisie Jeepa, który jest jedyną z 4 amerykańskich marek Stellantis działającą w Polsce, ale możesz też zrobić to w serwisie innej marki tego koncernu, na przykład w Fiacie.
    General Motors wycofało się z Europy, ale działało tutaj w przeszłości. W Stanach Zjednoczonych General Motors ma cztery marki: Chevrolet, Cadillac, Buick oraz GMC. Chevrolet działał kiedyś w Polsce i prowadził tutaj sprzedaż nowych samochodów.
    Opel był własnością General Motors, dopóki nie został sprzedany w 2017 roku, dziś jest on częścią Stellantis. Ale wiele istniejących obecnie salonów i serwisów Opla, były w przeszłości placówkami Chevroleta, albo wspólnymi Opla i Chevroleta. Pomimo tego, że Opel nie jest już częścią GM to nadal ich serwisy ASO serwisują też Chevrolety i pojazdy innych marek General Motors ponieważ te serwisy często są wciąż prowadzone przez tych samych ludzi którzy kiedyś pracowali pod brandem Chevroleta i mają największe doświadczenie z pojazdami tego koncernu.

    Marka Gdzie serwisować?
    Chevrolet Opel
    Chrysler Fiat, Jeep
    Cadillac Opel
    Dodge Jeep
    Lincoln Ford
    GMC Opel
    Acura Honda
    RAM Jeep
    Infiniti Nissan
    Buick Opel
    Genesis Hyundai

    Jednak ubezpieczenie autocasco na auto z USA można zawrzeć na pojazdy nieamerykańskich marek, bo takie też przecież funkcjonują w Stanach Zjednoczonych. O ile z europejskimi markami sprawa jest oczywista, bo wszystkie są obecne na naszym rynku w związku z czym mają swoje serwisy, to już z azjatyckimi markami nie zawsze tak jest, ponieważ nie wszystkie u nas funkcjonują. Są to zazwyczaj luksusowe marki japońskich i koreańskich producentów, których bardziej powszechne marki funkcjonują też w Polsce. Przykładowo, jeśli mamy AC na auto z USA marki Infiniti, to z serwisu będziemy mogli skorzystać w Nissanie. Zresztą, jeszcze niedawno Infiniti było obecne w Polsce i mieli salony oraz serwisy razem z Nissanem, ale wycofano tę markę z Europy parę lat temu.

    Kolejną japońską marką samochodową, która jest całkiem często sprowadzana ze Stanów Zjednoczonych mino braku jej obecności w Polsce jest Acura, która jest bardziej ekskluzywną marką Hondy, w związku z tym w serwisach Hondy odbywa się naprawa pojazdów tej marki. Koreański Hyundai natomiast posiada luksusową markę Genesis.
    Problematyczne są tylko samochody nietypowych, rzadkich marek, takich jak np. Lucid Motors czy Fisker Karma. Ale to nie znaczy, że nie da się ich ubezpieczyć, a niektórzy ubezpieczyciele sprowadzą do nich oryginalne części nawet ze Stanów Zjednoczonych jeśli zawrzesz u nich ubezpieczenie autocasco na takie auto z USA, jedynie nie znajdziemy ASO takiej marki w Polsce.
    Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że w Polsce funkcjonuje wiele warsztatów specjalizujących się w naprawie samochodów sprowadzonych zza wielkiej wody. Wielu ubezpieczycieli współpracuje z takimi warsztatami, a też niektóre towarzystwa umożliwiają naprawę auta w dowolnym warszawie wybranym przez klienta, po czym rozliczają się z tym warsztatem – jeśli polisa AC na auto z USA jest zawarta w takim towarzystwie można po prostu wskazać taki warsztat jeśli jego właściciele wyrażą zgodę na pokrycie kosztów naprawy z ubezpieczenia.
    5/5 - (22 votes)