Ubezpieczenie podróżne online


Ubezpieczenie podróżne możesz kupić online, lub u agenta zdalnie przez telefon lub email, albo podczas wizyty w agencji ubezpieczeniowej. Przedstawiamy najczęściej wybierane przez naszych klientów ubezpieczenia podróżne, które możesz kupić online. Mamy dla Ciebie specjalne promocyjne kody rabatowe, które pozwolą zaoszczędzić na inne wydatki związane z podróżą, lub umożliwią kupić ubezpieczenie turystyczne z jeszcze szerszym zakresem.

Ubezpieczenie podróżne online – czy warto się ubezpieczyć?

Kiedy wyjeżdżasz poza granice kraju potrzebujesz ubezpieczenie podróżne online, które pokryje koszty leczenia za granicą, OC w życiu prywatnym które przyda się kiedy wyrządzisz szkodę na cudzym zdrowiu lub mieniu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków z którego dostaniesz pieniądze w przypadku, jeśli w wypadku dojdzie do jakiegoś uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie podróżne online powinno też pokryć koszty ratownictwa, poszukiwania i transportu medycznego. Warto jest również ubezpieczyć swój bagaż, jeśli masz ze sobą coś wartościowego – laptop, kamera, biżuteria, ale też na przykład sprzęt sportowy; utrata tych przedmiotów może naprawdę mocno odbić się na naszej kieszeni. Więc jakie ubezpieczenie podróżne online kupić? Wszytko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji oraz od Twoich wymagań.

Koszty leczenia za granicą

W Polsce większość osób jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia, który realizuje dla nas świadczenia medyczne. Co prawda wiele osób narzeka na jakość tych usług, ale przynajmniej jakieś są. Ubezpieczenie z NFZ nie obowiązuje za granicą (tylko w Europejskim Obszarze Gospodarczym) więc musisz wykupić ubezpieczenie podróżne online które będzie gwarantowało pokrycie kosztów leczenia za granicą. Wspomnieliśmy jednak o tym, że ubezpieczenie z Polski działa na terenie EOG, czyli Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Aby z niego korzystać musisz wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę możesz wyrobić za darmo w NFZ, jeśli jesteś w nim ubezpieczony. Jednakże, warto zwrócić uwagę jak działa ta karta. Dzięki niej otrzymujesz dostęp do lokalnego odpowiednika NFZ, ale w większości krajów państwowa opieka medyczna nie działa tak jak w Polsce. Na miejscu masz takie prawa jak obywatele danego kraju, a nie takie jak masz w Polsce. W wielu krajach tylko część usług medycznych jest refundowana, a nie większość tak jak w Polsce. W wielu krajach trzeba też płacić za transport medyczny, na przykład karetką do szpitala. Najczęściej kiedy jedziesz na wakacje jedziesz do kurortu, który tak naprawdę żyje w sezonie i większość osób na miejscu to turyści – w takich miejscach bardzo często nie ma państwowej opieki medycznej, a jedynie prywatne kliniki których modelem biznesowym jest zarabianie na turystach. Państwo nie buduje przecież szpitala tam, gdzie nie ma mieszkańców, a wszyscy którzy przyjeżdżają tu obsługiwać turystów w sezonie przez większość roku mieszkają w innej części kraju. Dlatego warto kupić ubezpieczenie podróżne online pokrywające koszty leczenia nawet jeśli wyjeżdżasz do kraju który znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym, w którym obowiązuje karta EKUZ. Pamiętaj, że nie wszystkie kraje europejskie znajdują się w EOG – w tej organizacji nie partycypują kraje na wschód od Polski takie jak Ukraina, Białoruś, Rosja i Mołdawia, kraje bałkańskie jak Albania, Macedonia Północna, Serbia, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra. Karta EKUZ działa natomiast w praktycznie wszystkich krajach Europy zachodniej, chociaż wyjątkiem są tu mikropaństwa jak Andora, Monako, San Marino czy Watykan – tam karta nie obowiązuje i nie masz prawa do korzystania z miejscowej publicznej służby zdrowia.

Więc jaką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia powinno mieć ubezpieczenie podróżne online? Zależne jest to od tego gdzie się wybierasz. Generalnie, im bogatszy, bardziej rozwinięty jest kraj tym więcej kosztują usługi medyczne. Pamiętasz jednak, że w większości krajów w Europie możesz się posługiwać Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, dlatego mimo iż Europa jest jednym z najbardziej rozwiniętych miejsc na świecie, to tutaj zapłacisz za leczenie najmniej. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinna wynosić co najmniej 400 tysięcy złotych, chociaż zawsze może wynosić więcej – wtedy będziesz bardziej zabezpieczony. Jeśli wybierasz się poza EOG suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 600 tysięcy złotych. W bogatszych krajach pozaeuropejskich, takich jak Kanada, Japonia, Australia, Nowa Zelandia i tym podobne minimalna suma ubezpieczenia to 800 tysięcy złotych. Największe koszty leczenia ponosi się jednak w Stanach Zjednoczonych. Ubezpieczenie podróżne online kupowane na wyjazd do USA optymalnie powinno mieć sumę ubezpieczenia kosztów leczenia około miliona złotych lub więcej.

Oferujemy najlepsze ubezpieczenie podróżne online w Polsce

Ubezpieczenie podróżne online to też OC w życiu prywatnym

OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie które chroni Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji kiedy zaszkodzisz czyjemuś zdrowiu, życiu lub mieniu. W bogatszych krajach, na przykład w Europie Zachodniej ludzie bardzo dobrze znają swoje prawa. Jeśli komuś zaszkodzisz to prawie na pewno możesz spodziewać się procesu sądowego, na którym zasądzona zostanie Twoja wina. Największe koszta poniesiesz za szkody wywołane na cudzym zdrowiu, a nie na mieniu. Najgorsza sytuacja jest kiedy uszkodzisz kogoś w sposób który uniemożliwia tej osobie wykonywanie zawodu – wtedy możesz być zmuszony do wypłacania renty tej osobie do końca życia. Dlatego ubezpieczenie podróżne online również powinno mieć wysoką sumę ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, najbardziej optymalna suma to milion złotych.

Ubezpieczenie podróżne online musi też pokrywać koszty transportu medycznego

To właśnie transport medyczny może wygenerować największe koszty, a nie same koszty leczenia (które i tak za granicą mogą być horrendalnie wysokie). Szczególnie wysoki jest koszt usługi transportu medycznego do kraju, a im dalej od ojczyzny jesteś, tym więcej będzie to kosztowało. Jeśli na przykład Twój stan wymaga wymontowania kilku foteli w samolocie, bo masz przykładowo złamaną nogę i nie możesz siedzieć w tak ciasnych warunkach jak przeciętny pasażer samolotu, to będziesz musiał zapłacić bilet za każde miejsce siedzące w samolocie – za to na którym siedzisz podczas lotu oraz za te fotele które zostały wymontowane aby umożliwić Ci lot. Największe koszty może jednak wywołać użycie air ambulance – w skrajnych przypadkach koszty lotu takim samolotem mogą wynieść znacznie więcej niż milion złotych. Szczególnie wtedy, kiedy znajdujesz się w kraju bardzo odległym od Polski, na przykład Australii, Nowej Zelandii, czy w krajach Ameryki Południowej jak Chile czy Argentyna. Ubezpieczenie podróżne online z sumą ubezpieczenia transportu medycznego na poziomie 1 miliona złotych w większości przypadków okaże się wystarczający, chociaż lepiej byłoby wybrać polisę która pokryje koszty transportu medycznego bez limitu – tak jest w ofercie Warty i między innymi dlatego klienci ocenili ofertę tego ubezpieczyciela najlepiej. Ale warto też pamiętać o mniejszych wydatkach – nie we wszystkich krajach europejskich transport medyczny jest refundowany. Może się okazać, że mimo iż wziąłeś ze sobą kartę EKUZ, za transport karetką ze stoku narciarskiego do szpitala będziesz musiał zapłacić kilkanaście tysięcy złotych.

Ubezpieczenie podróżne online pokryje koszty ratownictwa i poszukiwania

Podobne koszty co transport medyczny może wygenerować akcja poszukiwawcza lub ratownicza. Oczywiście jak zwykle – w najbogatszych krajach będzie ona kosztować najwięcej. W Polsce akcje ratownicze na przykład w górach są finansowane przez państwo, jednak za granicą nie możemy liczyć na taką pomoc. Parę lat temu całkiem głośno było o przypadku 19-latka, który z Rysów spadł na stronę słowacką. Nie był jednak wyposażony w ubezpieczenie podróżne online. Okazało się, że za akcję ratowniczą przeprowadzoną przez słowackie służby z użyciem helikoptera chłopak musiał zapłacić… 60 tysięcy złotych. Dziewiętnastolatek (!). Można sobie tylko wyobrazić ile akcja ratownicza może kosztować w Europie Zachodniej lub w Stanach Zjednoczonych. Koszty pogłębiają się jeszcze bardziej kiedy oprócz akcji ratowniczej trzeba też przeprowadzić akcję poszukiwawczą, ponieważ nie wiadomo gdzie jesteś. Takie sytuacje mogą wydarzyć się na morzu, w górach, na pustyni, w lesie, w dżungli i innych dzikich miejscach. Dlatego zawsze powinno się pamiętać o posiadaniu ubezpieczenia które pokryje koszty takich usług, chyba że cały wyjazd zamierzasz przebywać w mieście, np. lecisz do Londynu. Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie podróżne online które pokrywa koszty ratownictwa i poszukiwań bez limitu – tak jest w przypadku ubezpieczenia Warta Travel.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Zwykle ubezpieczenie turystyczne jest też rozszerzone o NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Następstwem nieszczęśliwego wypadku może przykładowo być złamana ręka, noga, wybity ząb, utrata kończyny, zgon. Świadczenia z NNW są wypłacane na podstawie procentu sumy ubezpieczenia – do każdej polisy dołączona jest tabela urazów, w której znajdują się wszystkie następstwa nieszczęśliwego wypadku objęte ochroną przez ubezpieczyciela. Obok każdego z wymienionych w tabeli urazów znajduje się liczba, która informuje o tym jaki procent sumy ubezpieczenia przysługuje za dany uraz. Jeśli więc przykładowo ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłacenia świadczenia w wysokości 2% sumy ubezpieczenia NNW za złamaną rękę, a Ty wybierzesz sumę ubezpieczenia NNW na 10 tysięcy złotych to w przypadku złamania ręki wskutek nieszczęśliwego wypadku dostaniesz zaledwie 200 złotych. Jeśli jednak wybrałbyś sumę NNW w wysokości 100 tysięcy złotych to za złamaną rękę dostałbyś 10 razy więcej, czyli 2 tysiące złotych. Jeśli więc decydujesz się rozszerzyć swoje ubezpieczenie podróżne online o NNW to pamiętaj by wybrać jak najszerszą sumę tego ubezpieczenia.

Wyjeżdżając za granicę warto też zadbać o swój pojazd – masz assistance?

Jeśli poza granice kraju udajesz się swoim samochodem lub motocyklem to warto nie tylko zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne online, ale również wykupić assistance na wakacje lub na inny wyjazd. Jeśli potrzebujesz polisy która zapewni Ci holowanie po wypadku lub awarii pojazdu, pomoc przy jego naprawie, zapewnienie zakwaterowania i pojazdu zastępczego sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia assistance w podróży. Ubezpieczenie assistance może też działać w razie kradzieży auta lub motocykla. Jeśli nie wiesz co wybrać, lub potrzebujesz wsparcia konsultanta, skontaktuj się z nami.

5/5 - (1 vote)