To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zależy od wielu czynników. Zazwyczaj jednak cena za roczną polisę zamyka się w widełkach pomiędzy 150 a 250 złotych, śmiało więc można powiedzieć, że jest to tanie ubezpieczenie porównując do większości polis w jakie zaopatrują się Polacy jak obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC czy ubezpieczenie na życie.
Co jest najważniejsze przy wyznaczeniu ceny?
Suma ubezpieczenia, czyli kwota, na jaką ubezpieczasz nieruchomość. Podczas zakupu polisy wybierasz dwie sumy ubezpieczenia: pierwszą dotyczącą murów mieszkania oraz jego stałych elementów, czyli wmontowanych na stałe których nie da się po prostu wynieść, czyli elementami stałymi są np. panele, zmywarka, kaloryfer, kabina prysznicowa i tak dalej. Druga suma ubezpieczenia dotyczy ruchomości domowych czyli elementów takich jak telewizor, komputer, biżuteria i wszystko inne co znajduje się w mieszkaniu i można to po prostu z niego wynieść. Oczywiście, jeśli chcesz możesz nie ubezpieczać ruchomości domowych a jedynie mury i elementy stałe, możesz też ubezpieczyć same ruchomości domowe, warto jednak ubezpieczyć oba rodzaje mienia. Suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać realną wartość Twojego mienia, ponieważ jeśli kupisz polisę z sumą ubezpieczenia niższą niż realna wartość ubezpieczonego mienia to w przypadku całkowitego zniszczenia Twojego mieszkania dostaniesz mniej pieniędzy niż mieszkanie było warte. Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci kwoty wyższej niż suma ubezpieczenia. Jeśli jednak ubezpieczysz mienie na za wysoką sumę ubezpieczenia to i tak nie zobaczysz tak dużych pieniędzy, ponieważ ubezpieczyciel zwróci Ci tylko wartość straconego mienia, nigdy więcej. W konsekwencji to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku głównie zależy od wartości samego mieszkania, jego elementów stałych oraz innego mienia w nim przechowywanego.
Screen pokazuje ile kosztuje ubezpieczenie w bloku przykładowego mieszkania w podstawowym pakiecie, kliknij w niego by go powiększyć
To ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zależy też od zakresu ochrony polisy
Ubezpieczenie chroniące tylko przed losowymi zdarzeniami jak ogień, wandalizm itd. będzie tańsze niż ubezpieczenie chroniące przed wieloma innymi zdarzeniami. Różnica w kwocie nie będzie jednak znacząca, gdyż wyniesie zaledwie kilkadziesiąt do dwustu złotych w skali roku. To bardzo mało jak na to co dostajesz za ubezpieczenie się od dodatkowych ryzyk. Możesz przecież dokupić ubezpieczenie mieszkania od zalania, kradzieży, przepięcia sieci elektrycznej czy stłuczenia przedmiotów szklanych jak szklanki, akwarium, szyby. Możesz też rozszerzyć zakres polisy o ochronę przed naturalnymi zdarzeniami jak trzęsienia bądź tąpnięcia ziemi, upadek drzewa, osunięcie lub zapadnięcie się ziemi, pękanie wskutek mrozu, śnieg który może doprowadzić do przemoknięcia ścian, deszcz, silny grad który może uszkodzić okna, lód itp. Oczywiście, rozszerzony zakres polisy wpłynie negatywnie na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku jednak tylko w niewielkim stopniu, a kilkadziesiąt złotych więcej wydanych na polisę raz do roku da Ci o wiele większy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Możesz też rozszerzyć ubezpieczenie o OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie od szkód które z Twojej winy przytrafią się innym np. kiedy zalejesz sąsiada z dołu. W normalnych warunkach musiałbyś zapłacić za remont mieszkania sąsiada, jeśli masz OC w życiu prywatnym podajesz mu tylko numer polisy, po czym on sam zgłasza się do Twojego ubezpieczyciela, który wypłaci mu odszkodowanie. OC w życiu prywatnym nie działa jednak tylko w zdarzeniach związanych z Twoim mieszkaniem, a w różnych zdarzeniach związanych z Twoim życiem prywatnym w całej Europie (a jeśli chcesz możesz rozszerzyć działanie OC na cały świat). Możesz np. potrącić rowerzystę podczas jazdy autem, potrącić kogoś na stoku narciarskim, przypadkowo zniszczyć cudze mienie itd. Za takie zdarzenia odpowiada OC w życiu prywatnym.
Screen pokazuje ile kosztuje ubezpieczenie tego samego mieszkania w rozszerzonym pakiecie, jak widać cena wzrosła zaledwie o 153 złote w skali roku, kliknij w obrazek aby go powiększyć
To gdzie znajduje się Twoje lokum również wpływa na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku
Już samo położenie mieszkania wpływa na cenę polisy, w końcu inna jest cena mieszkań w Warszawie, a inna w przeciętnym mieście powiatowym. Wyższa cena mieszkania wpływa na wyższą sumę ubezpieczenia, co wiesz już z poprzedniego akapitu. Jednak nie tylko to jest ważne, ale też to na którym piętrze budynku znajdują się Twoje cztery kąty. Wynika to z innego ryzyka poszczególnych zdarzeń. Osoby mieszkające na ostatnim piętrze nie są zagrożone zalaniem przez sąsiada z góry, a osoby z parteru i pierwszego piętra nie dość, że są zagrożone przez zalanie przez sąsiada z góry to dochodzi jeszcze ryzyko zalania mieszkania w czasie powodzi, które nie jest tak duże u osób mieszkających na wyższych piętrach. Co do powodzi właśnie, to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zależy również od tego czy mieszkanie znajduje się na terenie o występującym ryzyku powodziowym. Znaczenie ma też wiek budynku – nowsze budynki są mniej zagrożone na różnego rodzaju problemy, przez co ubezpieczenie dla nich będzie tańsze, a dla mieszkań w starej kamienicy – droższe. Pozytywny wpływ na cenę mogą też mieć zabezpieczenia budynku jak domofon, monitoring, stróż nocny itd.
Działalność gospodarcza zarejestrowana w ubezpieczanym mieszkaniu
Jeśli w swoich czterech kątach masz zarejestrowaną działalność gospodarczą wpłynie to negatywnie na koszt polisy. Niektóre towarzystwa wcale nie chcą ubezpieczać mieszkań w których jest zarejestrowana firma, a te, które się na to zgadzają, często stosują dodatkowe wyłączenia odpowiedzialności i limity wypłaty świadczeń. Przykładowo, Generali zgadza się na ubezpieczenie mieszkania tylko jeśli część mieszkania używana do prowadzenia działalności gospodarczej nie przekracza połowy przestrzeni użytkowej. W przypadku prowadzenia działalności cena ubezpieczenia rośnie zwykle o około 30-80 złotych.
To ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku może też zależeć od tego kto w nim mieszka
Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że niektóre grupy wiekowe są bardziej, powiedzmy, przebojowe niż inne i dlatego jeśli to osoby należące do tych grup wiekowych należą do osób zamieszkujących nieruchomość to ubezpieczenie może okazać się lekko droższe. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – dobrze wiecie Państwo jak imprezować potrafią studenci czy nastolatki. To właśnie osoby młode zamieszkujące ubezpieczane mieszkanie dla niektórych ubezpieczycieli wydają się ryzykownymi lokatorami i dlatego jeśli w twoim mieszkaniu mieszkają takie osoby przygotuj się na to, że ten czynnik może wpłynąć negatywnie na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku.
Ile było szkód w ostatnich latach?
Jeśli w ostatnich latach doszło do szkód w Twoim mieszkaniu, na przykład zalania, powodzi, pożaru i tak dalej to polisa mieszkaniowa będzie oczywiście droższa, ponieważ to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku również jest zależne od tego jak duże jest ryzyko występowania szkód za które ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić świadczenie pieniężne. Im więcej było szkód w ostatnich latach tym więcej będzie kosztować ubezpieczenie.
Wpływ na cenę ma okres ubezpieczenia
Roczna polisa mieszkaniowa nie będzie kosztować tyle ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku na trzy lata (bo ubezpieczenia nieruchomości są dostępne tylko w takich dwóch wariantach czasowych). Co prawda roczne ubezpieczenie jest tańsze tylko w perspektywie bezwzględnej, ponieważ jeśli podsumujesz ile zapłacisz za ubezpieczenie kupując je co roku 3 razy to o wiele taniej wyjdzie zakup polisy na 3 lata.
Jak sprawdzić ile Ty będziesz musiał wydać na polisę?
Musisz skorzystać z przycisków znajdujących się na górze tego artykułu aby przejść do internetowych kalkulatorów poszczególnych towarzystw. Wtedy, po podaniu dokładniejszych danych Twojej nieruchomości oraz wybraniu odpowiadającego Ci zakresu ubezpieczenia zobaczysz ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku jakiego szukasz. To najprostszy sposób na przekonanie się ile będziesz musiał zapłacić. U góry możesz skorzystać z kalkulatorów Generali, Proamy i Uniqa.
Wtedy będziemy mogli znaleźć dla Ciebie najbardziej korzystną ofertę.
Jak kształtują się ceny w Generali?
Postanowiliśmy dokonać kilku kalkulacji, które pozwolą nam ocenić ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zawierane na okres jednego roku. Wybierzemy 50 metrowe mieszkanie na pośrednim piętrze (nie na parterze ani na ostatnim piętrze), jedno w Warszawie, jedno we Wrocławiu, jedno w Kraśniku i jedno w Kielcach aby porównać ceny w różnych regionach. Budynek został zbudowany w 1980 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat nie było żadnej szkody. Dla każdego z mieszkań wybierzemy najskromniejszy, najtańszy wariant oraz najszerszy, a tym samym najdroższy wariant. Trzeba też wziąć pod uwagę, że ceny są 10% niższe, przez to, że użyliśmy kod pośrednika bezpieczny.pl 02055, który dał nam 10% zniżki. Ty też możesz go użyć i mieć 10% tańszą polisę. Ciężko jednak dokonać obiektywnej kalkulacji ponieważ główną rolę gra wartość mieszkania. W tej tabelce zakładamy, że warte jest ono 300 tysięcy złotych. W najskromniejszym wariancie nie ubezpieczenie nie obejmuje ruchomości domowych, a w najszerszym – oczywiście obejmuje i ich wartość wyceniamy na 60 tysięcy złotych. W najszerszym pakiecie mamy też OC w życiu prywatnym na sumę miliona złotych działające na całym świecie. Przekonajmy się więc, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w Generali.
Miejscowość | Najskromniejszy wariant | Najszerszy wariant |
Warszawa | 136 PLN | 671 PLN |
Wrocław | 111 PLN | 624 PLN |
Kraśnik | 163 PLN | 669 PLN |
Kielce | 114 PLN | 602 PLN |
A ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku od towarzystwa Uniqa?
Naszym modelowym mieszkaniem będzie lokum o powierzchni 50 metrów zlokalizowane w Warszawie. Mieszkanie znajduje się na jednym ze środkowych pięter budynku (to znaczy nie jest to parter ani ostatnie piętro). W ciągu ostatniego roku nie było żadnej szkody zgłoszonej do poprzedniego ubezpieczyciela. Po podaniu podstawowych danych dotyczących naszej nieruchomości naszym oczom ukazuje się pole do wyboru jednego z trzech wariantów: MINI, MIDI oraz MAXI. Warianty różnią się zakresem ochrony ubezpieczeniowej, co przedstawiamy poniżej:
Zobaczymy ile będzie kosztował nas każdy z wariantów, najpierw jednak musimy podać dalsze dane. Teraz wybierzemy więc wariant MINI i podamy dalsze dane, aby przekonać się ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w Warszawie. Wartość lokalu mieszkalnego ustalamy na 500 tysięcy złotych, nie mamy pomieszczenia gospodarczego typu garaż, w związku z czym go nie ubezpieczamy, wartość stałych elementów w mieszkaniu dla którego kalkulujemy polisę wynosi 40 tysięcy złotych, a wartość ruchomości domowych wynosi 20 tysięcy złotych. W mieszkaniu nie ma zabezpieczenia przeciwpożarowego. Klatka posiada domofon, co korzystnie wpłynie na koszt polisy. Do polisy dokupujemy OC w życiu prywatnym na sumę 100 tysięcy złotych, które działa tylko w granicach Polski. W sumie za ubezpieczenie zapłacimy 300 złotych za rok w wariancie jednorocznym, lub 237 złotych za rok w wariancie trzyletnim, czyli w sumie 711 złotych w ciągu trzech lat (możesz też oczywiście z góry zapłacić za trzy lata 711 złotych). W wariancie MAXI polisa za rok kosztuje 378 złotych, a w wariancie na trzy lata 299 złotych rocznie czyli w sumie 897 złotych. Wariant MEGA będzie kosztował zaś 496 złotych przy polisie na rok, a przy polisie na trzy lata 391,67 PLN rocznie, a w sumie za trzy lata 1175 złotych. Nie jest to jednak reprezentatywny przykład. To ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zależy od bardzo wielu czynników, w związku z czym najlepiej by było gdybyś sam skorzystał z przycisków u góry strony i obliczył jak kształtuje się składka w Twoim indywidualnym przypadku.
Sprawdźmy więc ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w Proamie
Sprawdzimy mieszkanie znajdujące się w Ciechanowie, zbudowane w 2000 roku o powierzchni 50 metrów. Mieszkanie jest w posiadaniu na własność przez ubezpieczonego. Na klatkę nie da się tak po prostu wejść, jest domofon. W ciągu ostatnich pięciu lat nie było ani jednej szkody z polisy mieszkaniowej która byłaby wypłacona Ci od poprzedniego ubezpieczyciela. Wartość mieszkania wraz ze stałymi elementami wynosi 350 tysięcy złotych, a wartość ruchomości domowych wynosi 20 tysięcy złotych. Do ubezpieczenia nie dołączamy żadnych budynków gospodarczych, garaży i tak dalej. Najskromniejszy wariant obejmuje tylko ubezpieczenie od ognia, naturalnych zdarzeń jak trzęsienie ziemi, tąpnięcie, zapadanie czy osuwanie się ziemi, upadek drzew, budynków, pękania przez mróz, silny wiatr, opady atmosferyczne czyli deszcz, grad i śnieg, lód. Polisa obejmuje też ryzyko wandalizmu oraz zalania na skutek przerwy w dopływie prądu, awarii sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, problemów z urządzeniami AGD jak pralka czy zmywarka oraz wielu innych:
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w najtańszym wariancie? 170 złotych jeśli zapłacisz od razu z góry albo 204 złote jeśli kupisz polisę na 2 raty, czyli po 102 złote na pół roku. Najszerszy wariant jest jednak znacznie droższy. Oprócz tego, co obejmuje najskromniejszy wariant, obejmuje on też powódź, kradzież stałych elementów jak i ruchomości domowych, ryzyko przepięcia, stłuczenia stałych elementów oraz pozostałych zdarzeń losowych. 29 złotych dopłacimy za Assistance, który obejmuje między innymi Assistance rowerowy, możemy też wykupić OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie rzeczy osobistych poza miejscem zamieszkania. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w najszerszym wariancie? 877 złotych jeśli zapłacisz z góry lub 1053 złote jeśli podzielisz składkę na dwie raty. Wtedy jedna rata wynosi 526,50 PLN.
Wiemy już mniej więcej ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, a ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Tutaj rozrzut może być znacznie większy, gdyż domy są generalnie bardziej różnorodne niż mieszkania. To ile kosztuje ubezpieczenie domu zależy między innymi od wartości nieruchomości, a ta jest zwykle wyższa niż wartość mieszkania. Znaczenie ma też oczywiście lokalizacja budynku, jego konstrukcja – murowana czy drewniana? Wiadomo, że właściciele drewnianych domów zapłacą więcej ponieważ taki dom jest bardziej narażony na przykład na ryzyko pożaru. Znaczenie ma też powierzchnia użytkowa – która znów jest większa niż w przypadku mieszkania w związku z czym możesz liczyć się z wyższą ceną. Bardzo duży wpływ na cenę ma oczywiście zakres ochrony ubezpieczenia. Zupełnie inna składka będzie za polisę w bardzo okrojonym wariancie podstawowym, a inna za ubezpieczenie z prawdziwego zdarzenia chroniące przed niezliczoną ilością ryzyk objętych zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Jak zwykle jednak największy wpływ na cenę ma suma ubezpieczenia, która w przypadku domu też raczej będzie większa bo po prostu dom jest zazwyczaj więcej wart. W domu mieści się też więcej mienia, w związku z tym nie tylko suma ubezpieczenia za samą nieruchomość będzie większa, ale też przecież za elementy stałe oraz ruchomości domowe, których po prostu jest więcej. Pozytywny wpływ na to ile kosztuje ubezpieczenie domu tudzież mieszkania w bloku mogą mieć zabezpieczenia – w przypadku domu monitoring, abonament wykupiony u firmy ochroniarskiej, alarm, furtka z domofonem i tym podobne. Nie bez znaczenia jest też liczba lokatorów – im większa, tym większa szansa że któryś z nich zrobi coś niewłaściwego, w związku z czym składka za ubezpieczenie rośnie. Znaczenie ma też wiek lokatorów – jeśli mieszkasz z dziećmi to też zapłacisz więcej za polisę, bo to one zazwyczaj powodują najwięcej szkód w domach. To ile kosztuje ubezpieczenie domu bądź mieszkania zależy również od tego do czego używana jest dana nieruchomość – czy tylko do użytkowania prywatnego, czy może również do prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli ta druga odpowiedź jest prawidłowa również zapłacisz więcej za swoje ubezpieczenie.
Zresztą, zazwyczaj ubezpieczając mieszkanie ubezpieczasz tylko mieszkanie i jego zawartość, może czasem garaż, natomiast ubezpieczając dom zwykle ubezpieczasz jeszcze ogród, ogrodzenie, bramę, furtkę i wszystko co znajduje się na Twojej działce.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w PZU?
Cóż, jak zwykle zależy to od wielu czynników: metrażu, lokalizacji i tak dalej, zresztą pisaliśmy o tym już wiele razy w tym artykule. Jednakże, aby tradycji stało się zadość przejdziemy razem przez kalkulację aby przybliżyć Ci czytelniku sposób zawarcia polisy.
Na początku musisz wybrać, że chcesz ubezpieczyć mieszkanie a nie dom jednorodzinny. Następnie podać adres nieruchomości: kod pocztowy, pocztę, województwo, miejscowość, ulicę, numer budynku oraz numer mieszkania. Bardzo dużo danych… po co im nazwa województwa? Inni ubezpieczyciele tego przecież nie wymagali. Później chcą abyś podał im tak zwane „dane dodatkowe”, zobacz co przez to rozumieją:
Jak widzisz „danymi dodatkowymi” są Twój numer PESEL, numer telefonu, data rozpoczęcia ubezpieczenia, czy masz ubezpieczenie auta w PZU (OC z AC, OC z NNW lub OC z AC i NNW) – jeśli masz możesz liczyć na zniżkę na ubezpieczenie nieruchomości od tego towarzystwa. Na zniżkę możesz też liczyć jeśli posiadasz kartę zniżkową w PZU.
Następnie wybierasz co chcesz ubezpieczyć – masz w tym pełną dowolność, możesz ubezpieczyć wszystko, czyli mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe, a możesz też ubezpieczyć tylko jeden z tych trzech elementów Twojego mieszkania, lub też wykluczyć jeden z nich i ubezpieczyć tylko dwa. Szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej od PZU wpływa negatywnie na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, pamiętaj jednak, że lepiej jest ubezpieczyć wszystko, ponieważ nigdy nie wiesz co może się wydarzyć a przypadki chodzą po ludziach. Ubezpieczając mury możesz od razu ustalić cesję na bank. Wystarczy, że wybierzesz bank w którym masz kredyt hipoteczny z rozwijanej listy.
Aby zmniejszyć koszt Twojej polisy możesz podać zabezpieczenia za pomocą których chronione jest Twoje mieszkanie – między innymi monitoring, alarm, zabezpieczenia okien czy też drzwi lub zamki atestowane.
Możesz też wybrać dodatkowy zakres ochrony, musisz się jednak liczyć, że ich wybranie oczywiście wpłynie na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku od PZU w sposób, który zwiększy składkę za polisę. Wyjątkiem jest home assistance, czy tak zwana „Pomoc w domu” w wariancie Komfort, która gwarantuje ci pomoc specjalistów w stylu hydraulika, ślusarza lub szklarza i innych, a także wymianę zamków w drzwiach jeśli zgubisz klucze do domu oraz zakwaterowanie w hotelu jeśli Twoje mieszkanie spłonie w pożarze, bo przecież nie będzie się wtedy nadawało do zamieszkania. Jeśli jednak chcesz home assistance w wariantach Super lub Super Plus które oferują szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej będziesz musiał dopłacić trochę do podstawowej składki. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku z lepszym home assistance? Nie wiadomo, musiałbyś dokonać kalkulacji. O co jeszcze można rozszerzyć zakres ochrony z polisy z PZU? Na przykład o ubezpieczenie przedmiotów od przypadkowego stłuczenia czy też pęknięcia. Możesz też rozszerzyć zakres ochrony ze swojej polisy od PZU o ochronę prawną, czyli ubezpieczenie zapewniające pomoc prawnika w sytuacjach kiedy jest to potrzebne – na przykład kiedy osoba której wynajmujesz mieszkanie (najemca) zdemolował mieszkanie, kiedy sprzedawca od którego kupiłeś coś przez internet zwleka z przesyłką towaru, firma remontowa nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań na czas i tak dalej. Pamiętaj jednak, że każde rozszerzenie wpływa na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w sposób podnoszący roczną składkę za polisę.
Najważniejszym rozszerzeniem oferowanym przez PZU jest chyba jednak – jak w każdym towarzystwie – OC w życiu prywatnym. W końcu jest to ubezpieczenie które chroni Cię kiedy wyrządzisz komuś krzywdę, nie tylko w związku z użytkowaniem mieszkania, ale też poza nim. Jest to ubezpieczenie które musisz mieć, jeśli chcesz mieć ochronę na przykład kiedy zalejesz sąsiada z dołu. Niestety, w PZU maksymalna suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym do zakupu online to 100 tysięcy złotych, więc jest to bardzo mało na przykład w porównaniu do Generali gdzie możesz wybrać sumę OC w życiu prywatnym na przykładowo milion złotych.
Wiemy już ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, a jak to wygląda w przypadku kamienicy?
Bardzo podobnie – znaczenie mają tutaj te same czynniki takie jak metraż, wartość mieszkania czyli suma ubezpieczenia, zakres oczekiwanej przez klienta ochrony i tak dalej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż kamienice są z reguły starszymi budynkami niż bloki które były zwykle budowane w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej lub nowsze bo 1989 roku. Wraz z wiekiem budynku w którym mieści się mieszkanie rośnie cena ubezpieczenia mieszkania, więc polisy na mieszkania w kamienicach mogą okazać się droższe z tej prostej przyczyny.
Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?
Jest naprawdę dużo czynników które wpływają na koszt polisy. Najważniejszym czynnikiem jest suma ubezpieczenia, czyli kwota na jaką chcesz ubezpieczyć swoje lokum. Bardzo ważny jest również zakres ochrony ubezpieczeniowej – im większy tym drożej. Dobrym pomysłem jest również wykup polisy na 3 lata, ponieważ jest to o wiele tańsze niż kupowanie kolejnej polisy co rok. To jednak tylko kilka czynników które wpływają na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, więcej z nich znajdziesz w tym obszernym artykule.
Jak mogę obniżyć koszt polisy?
Jest na to kilka metod. Możesz zdecydować się na polisę na 3 lata zamiast kupować ubezpieczenie tylko na rok. W ten sposób zapłacisz mniej niż gdybyś co rok kupował polisę na 1 rok. Kolejny sposób to zapłacić za polisę jednorazowo, ponieważ ponieważ ubezpieczyciele podwyższają składkę za płatność ratalną. Możesz też skorzystać z naszego kodu 02055 który zapewni Ci 10% rabatu na polisę mieszkaniową. Ostatnim, choć niepolecanym sposobem na obniżenie składki na ubezpieczenie jest ograniczenie zakresu ochrony. W ten sposób jednak rezygnujesz z wielu ważnych zakresów ochrony.