Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Ostatnia aktualizacja w dniu

To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zależy od wielu czynników. Zazwyczaj jednak cena za roczną polisę zamyka się w widełkach pomiędzy 150 a 250 złotych, śmiało więc można powiedzieć, że jest to tanie ubezpieczenie porównując do większości polis w jakie zaopatrują się Polacy jak obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC czy ubezpieczenie na życie.

Co jest najważniejsze przy wyznaczeniu ceny?

Suma ubezpieczenia, czyli kwota, na jaką ubezpieczasz nieruchomość. Podczas zakupu polisy wybierasz dwie sumy ubezpieczenia: pierwszą dotyczącą murów mieszkania oraz jego stałych elementów, czyli wmontowanych na stałe których nie da się po prostu wynieść, czyli elementami stałymi są np. panele, zmywarka, kaloryfer, kabina prysznicowa i tak dalej. Druga suma ubezpieczenia dotyczy ruchomości domowych czyli elementów takich jak telewizor, komputer, biżuteria i wszystko inne co znajduje się w mieszkaniu i można to po prostu z niego wynieść. Oczywiście, jeśli chcesz możesz nie ubezpieczać ruchomości domowych a jedynie mury i elementy stałe, możesz też ubezpieczyć same ruchomości domowe, warto jednak ubezpieczyć oba rodzaje mienia. Suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać realną wartość Twojego mienia, ponieważ jeśli kupisz polisę z sumą ubezpieczenia niższą niż realna wartość ubezpieczonego mienia to w przypadku całkowitego zniszczenia Twojego mieszkania dostaniesz mniej pieniędzy niż mieszkanie było warte. Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci kwoty wyższej niż suma ubezpieczenia. Jeśli jednak ubezpieczysz mienie na za wysoką sumę ubezpieczenia to i tak nie zobaczysz tak dużych pieniędzy, ponieważ ubezpieczyciel zwróci Ci tylko wartość straconego mienia, nigdy więcej. W konsekwencji to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku głównie zależy od wartości samego mieszkania, jego elementów stałych oraz innego mienia w nim przechowywanego.

Screen pokazuje ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w podstawowym pakiecie
Screen pokazuje ile kosztuje ubezpieczenie w bloku przykładowego mieszkania w podstawowym pakiecie, kliknij w niego by go powiększyć

To ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zależy też od zakresu ochrony polisy

Ubezpieczenie chroniące tylko przed losowymi zdarzeniami jak ogień, wandalizm itd. będzie tańsze niż ubezpieczenie chroniące przed wieloma innymi zdarzeniami. Różnica w kwocie nie będzie jednak znacząca, gdyż wyniesie zaledwie kilkadziesiąt do dwustu złotych w skali roku. To bardzo mało jak na to co dostajesz za ubezpieczenie się od dodatkowych ryzyk. Możesz przecież dokupić ubezpieczenie mieszkania od zalania, kradzieży, przepięcia sieci elektrycznej czy stłuczenia przedmiotów szklanych jak szklanki, akwarium, szyby. Możesz też rozszerzyć zakres polisy o ochronę przed naturalnymi zdarzeniami jak trzęsienia bądź tąpnięcia ziemi, upadek drzewa, osunięcie lub zapadnięcie się ziemi, pękanie wskutek mrozu, śnieg który może doprowadzić do przemoknięcia ścian, deszcz, silny grad który może uszkodzić okna, lód itp. Oczywiście, rozszerzony zakres polisy wpłynie negatywnie na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku jednak tylko w niewielkim stopniu, a kilkadziesiąt złotych więcej wydanych na polisę raz do roku da Ci o wiele większy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Możesz też rozszerzyć ubezpieczenie o OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie od szkód które z Twojej winy przytrafią się innym np. kiedy zalejesz sąsiada z dołu. W normalnych warunkach musiałbyś zapłacić za remont mieszkania sąsiada, jeśli masz OC w życiu prywatnym podajesz mu tylko numer polisy, po czym on sam zgłasza się do Twojego ubezpieczyciela, który wypłaci mu odszkodowanie. OC w życiu prywatnym nie działa jednak tylko w zdarzeniach związanych z Twoim mieszkaniem, a w różnych zdarzeniach związanych z Twoim życiem prywatnym w całej Europie (a jeśli chcesz możesz rozszerzyć działanie OC na cały świat). Możesz np. potrącić rowerzystę podczas jazdy autem, potrącić kogoś na stoku narciarskim, przypadkowo zniszczyć cudze mienie itd. Za takie zdarzenia odpowiada OC w życiu prywatnym.

Screen pokazuje ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w rozszerzonym pakiecie, cena jak widać nie wzrosła nawet o 200 złotych rocznie
Screen pokazuje ile kosztuje ubezpieczenie tego samego mieszkania w rozszerzonym pakiecie, jak widać cena wzrosła zaledwie o 153 złote w skali roku, kliknij w obrazek aby go powiększyć

To gdzie znajduje się Twoje lokum również wpływa na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku

Już samo położenie mieszkania wpływa na cenę polisy, w końcu inna jest cena mieszkań w Warszawie, a inna w przeciętnym mieście powiatowym. Wyższa cena mieszkania wpływa na wyższą sumę ubezpieczenia, co wiesz już z poprzedniego akapitu. Jednak nie tylko to jest ważne, ale też to na którym piętrze budynku znajdują się Twoje cztery kąty. Wynika to z innego ryzyka poszczególnych zdarzeń. Osoby mieszkające na ostatnim piętrze nie są zagrożone zalaniem przez sąsiada z góry, a osoby z parteru i pierwszego piętra nie dość, że są zagrożone przez zalanie przez sąsiada z góry to dochodzi jeszcze ryzyko zalania mieszkania w czasie powodzi, które nie jest tak duże u osób mieszkających na wyższych piętrach. Co do powodzi właśnie, to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zależy również od tego czy mieszkanie znajduje się na terenie o występującym ryzyku powodziowym. Znaczenie ma też wiek budynku – nowsze budynki są mniej zagrożone na różnego rodzaju problemy, przez co ubezpieczenie dla nich będzie tańsze, a dla mieszkań w starej kamienicy – droższe. Pozytywny wpływ na cenę mogą też mieć zabezpieczenia budynku jak domofon, monitoring, stróż nocny itd.

Działalność gospodarcza zarejestrowana w ubezpieczanym mieszkaniu

Jeśli w swoich czterech kątach masz zarejestrowaną działalność gospodarczą wpłynie to negatywnie na koszt polisy. Niektóre towarzystwa wcale nie chcą ubezpieczać mieszkań w których jest zarejestrowana firma, a te, które się na to zgadzają, często stosują dodatkowe wyłączenia odpowiedzialności i limity wypłaty świadczeń. Przykładowo, Generali zgadza się na ubezpieczenie mieszkania tylko jeśli część mieszkania używana do prowadzenia działalności gospodarczej nie przekracza połowy przestrzeni użytkowej. W przypadku prowadzenia działalności cena ubezpieczenia rośnie zwykle o około 30-80 złotych.

To ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku może też zależeć od tego kto w nim mieszka

Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że niektóre grupy wiekowe są bardziej, powiedzmy, przebojowe niż inne i dlatego jeśli to osoby należące do tych grup wiekowych należą do osób zamieszkujących nieruchomość to ubezpieczenie może okazać się lekko droższe. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego – dobrze wiecie Państwo jak imprezować potrafią studenci czy nastolatki. To właśnie osoby młode zamieszkujące ubezpieczane mieszkanie dla niektórych ubezpieczycieli wydają się ryzykownymi lokatorami i dlatego jeśli w twoim mieszkaniu mieszkają takie osoby przygotuj się na to, że ten czynnik może wpłynąć negatywnie na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku.

Grupy wiekowe wpływają na to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku

Ile było szkód w ostatnich latach?

Jeśli w ostatnich latach doszło do szkód w Twoim mieszkaniu, na przykład zalania, powodzi, pożaru i tak dalej to polisa mieszkaniowa będzie oczywiście droższa, ponieważ to ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku również jest zależne od tego jak duże jest ryzyko występowania szkód za które ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić świadczenie pieniężne. Im więcej było szkód w ostatnich latach tym więcej będzie kosztować ubezpieczenie.

Wpływ na cenę ma okres ubezpieczenia

Roczna polisa mieszkaniowa nie będzie kosztować tyle ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku na trzy lata (bo ubezpieczenia nieruchomości są dostępne tylko w takich dwóch wariantach czasowych). Co prawda roczne ubezpieczenie jest tańsze tylko w perspektywie bezwzględnej, ponieważ jeśli podsumujesz ile zapłacisz za ubezpieczenie kupując je co roku 3 razy to o wiele taniej wyjdzie zakup polisy na 3 lata.

Jak sprawdzić ile Ty będziesz musiał wydać na polisę?

Musisz skorzystać z przycisków znajdujących się na górze tego artykułu aby przejść do internetowych kalkulatorów poszczególnych towarzystw. Wtedy, po podaniu dokładniejszych danych Twojej nieruchomości oraz wybraniu odpowiadającego Ci zakresu ubezpieczenia zobaczysz ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku jakiego szukasz. To najprostszy sposób na przekonanie się ile będziesz musiał zapłacić. U góry możesz skorzystać z kalkulatorów Generali, Proamy i Uniqa.

Wtedy będziemy mogli znaleźć dla Ciebie najbardziej korzystną ofertę.

Jak kształtują się ceny w Generali?

Postanowiliśmy dokonać kilku kalkulacji, które pozwolą nam ocenić ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku zawierane na okres jednego roku. Wybierzemy 50 metrowe mieszkanie na pośrednim piętrze (nie na parterze ani na ostatnim piętrze), jedno w Warszawie, jedno we Wrocławiu, jedno w Kraśniku i jedno w Kielcach aby porównać ceny w różnych regionach. Budynek został zbudowany w 1980 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat nie było żadnej szkody. Dla każdego z mieszkań wybierzemy najskromniejszy, najtańszy wariant oraz najszerszy, a tym samym najdroższy wariant. Trzeba też wziąć pod uwagę, że ceny są 10% niższe, przez to, że użyliśmy kod pośrednika bezpieczny.pl 02055, który dał nam 10% zniżki. Ty też możesz go użyć i mieć 10% tańszą polisę. Ciężko jednak dokonać obiektywnej kalkulacji ponieważ główną rolę gra wartość mieszkania. W tej tabelce zakładamy, że warte jest ono 300 tysięcy złotych. W najskromniejszym wariancie nie ubezpieczenie nie obejmuje ruchomości domowych, a w najszerszym – oczywiście obejmuje i ich wartość wyceniamy na 60 tysięcy złotych. W najszerszym pakiecie mamy też OC w życiu prywatnym na sumę miliona złotych działające na całym świecie. Przekonajmy się więc, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku w Generali.
Miejscowość Najskromniejszy wariant Najszerszy wariant
Warszawa 136 PLN 671 PLN
Wrocław 111 PLN 624 PLN
Kraśnik 163 PLN 669 PLN
Kielce 114 PLN 602 PLN