Ubezpieczenie mieszkania od zalania

Ostatnia aktualizacja w dniu

Zalanie jest najczęstszym problemem który generuje potrzebę wyremontowania znacznej części mieszkania. Zniszczenia wywołane zalaniem mogą pociągnąć za sobą duże uszczuplenie Twojego portfela, a dokładniej – jego zawartości. Wyobraź sobie zwykły dzień – około wpół do siedemnastej wracasz do swojego lokum i widzisz, wodę na podłodze. Twoje oczy powoli przesuwają się do góry, przy okazji zauważając zacieki na ścianie, by finalnie zobaczyć, że sufit jest przemoknięty. Remont prawdopodobnie będzie kosztował od dziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy, a mogłeś się przed tym ustrzec – wystarczyło kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania. No cóż, teraz musisz znaleźć winowajcę tej przygody. Najpierw w myślach oskarżasz sąsiada z góry i często to on faktycznie jest sprawcą, choć nie zawsze.

Kto jest winny zalania?

W zależności od sytuacji, winę za zalanie może ponosić właściciel mieszkania nad Tobą, jego lokator albo administracja budynku. Na pewno kiedy mieszkasz na ostatnim piętrze budynku winę ponosi administracja, gdyż to ona odpowiada za nieszczelny dach nad Twoją głową. Jeśli mieszkasz niżej niż na ostatnim piętrze, sprawa może okazać się nieco bardziej skomplikowana. Mogło dojść do awarii rur, sprzętu AGD jak pralka czy zmywarka sąsiada z góry lub mogło mu się rozbić akwarium bądź rozlać woda z wiaderka podczas mycia podłogi. Za stan rur pionowych odpowiada administracja, a za poziomych – właściciel mieszkania. Za wadliwe, przeciekające wyposażenie mieszkania np. przeciekającą wannę odpowiada właściciel, natomiast w niektórych przypadkach wina może być też po stronie wynajmującego np. kiedy rozleje wodę z wiaderka podczas mycia podłogi, rozbije swoje akwarium czy zostawi odkręconą wodę w zatkanym zlewie, różnie to bywa. Zalanie nie zawsze musi też przyjść z góry – może na przykład zalać Ci ściany od uszkodzonej rynny – za takie przypadki powinna odpowiadać administracja lub wspólnota mieszkaniowa. Może też zaatakować Cię pionowa instalacja wodna, za którą również powinna odpowiadać wspólnota mieszkaniowa bądź administracja. Zalanie może wynikać też z problemów w Twoim mieszkaniu, np. z poziomą instalacją wodną, sprzętem AGD, nieszczelnym wężykiem doprowadzającym wodę do kranu – w każdej z wymienionych sytuacji potrzebne Ci ubezpieczenie mieszkania od zalania.

Czy ubezpieczenie mieszkania od zalania zadziała, kiedy to ja zaleję mieszkanie sąsiada z dołu?

Tylko jeśli rozszerzysz ubezpieczenie mieszkania od zalania o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie które chroni Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód które wyrządziłeś osobom trzecim. Zadośćuczynienie Twojemu sąsiadowi z dołu będzie leżało wtedy na barkach Twojego ubezpieczyciela, wystarczy, że podasz sąsiadowi numer swojej polisy OC w życiu prywatnym i sprawa będzie załatwiona.

Co zrobić kiedy już doszło do zalania?

 1. Zahamuj dalszy wyciek wody oraz zapobiegnij jej dalszemu rozprowadzaniu się.
 2. Niezwłocznie poinformuj osobę zarządzającą budynkiem.
 3. Jeśli zalałeś osobę niżej podaj jej numer swojej polisy OC w życiu prywatnym, aby mogła uzyskać zadośćuczynienie.
 4. Wykonaj telefon do towarzystwa w którym masz ubezpieczenie mieszkania od zalania aby zgłosić szkodę. Musisz to zrobić przed upływem terminu wskazanego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, w Generali jest to 3 dni. Przez telefon dostaniesz dalsze informacje jak postępować.
Taki zapis w OWU na temat zgłoszenia szkody ma ubezpieczenie mieszkania od zalania z Generali
Fragment OWU traktujący o tym, jak szybko należy zgłosić szkodę. Kliknij w niego, by go powiększyć

Czy ubezpieczenie mieszkania od zalania chroni Cię przed powodzią?

No cóż, zależy to od tego czy rozszerzysz zakres ubezpieczenia o powódź. Ubezpieczyciele przez zalanie rozumieją zalanie wskutek wadliwej instalacji wodnej w budynku, dziurawego dachu itd. Jeśli obawiasz się powodzi możesz rozszerzyć ubezpieczenie o to ryzyko. Generali za powódź uważa bezpośrednie zalanie terenu przez podniesienie się wód spowodowane jednym z 6 następujących powodów:

Ubezpieczenie mieszkania od zalania zabezpiecza przed powodzią spowodowaną tymi skutkami
Fragment OWU z którego dowiesz się za jakie zdarzenia powodziowe dostaniesz świadczenie. Kliknij w niego, by go powiększyć

A czy ubezpieczyciel odpowiada za zalanie wskutek innych zdarzeń pogodowo-atmosferycznych?

Zależy to oczywiście od towarzystwa ubezpieczeniowego i jego oferty, większość z nich jednak oferuje dodatkowe rozszerzenie na taką ewentualność, czyli “naturalne zdarzenia”. Jeśli rozszerzymy ubezpieczenie mieszkania o “naturalne zdarzenia” ubezpieczyciel odpowie kiedy np. wskutek topniejącego śniegu bądź lodu zostaną przemoczone ściany Twojego mieszkania. Oczywiście, to rozszerzenie ma o wiele szerszy zakres ochrony i nie dotyczy tylko zalań, ale też na przykład pękania wskutek mrozu i wielu innych nieprzyjemnych przygód które mogą nas spotkać ze strony kapryśnej natury. Zakres zależy oczywiście od ubezpieczyciela.

Jaki może być powód zalania?

 • Nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku
 • Nieszczelny dach
 • Uszkodzona rynna
 • Przerwanie wężyka w pralce, zmywarce bądź innym sprzęcie AGD
 • Pęknięcie akwarium
 • Awaria układu grzewczego
 • Awaria klimatyzacji
 • Awaria pompy wodnej
 • Cofnięcie się ścieków z kanalizacji
 • Awaria instalacji gaśniczej
 • Nieumyślne zostawienie włączonego kranu
 • Silna ulewa
 • Topniejący śnieg
 • Powódź
 • i wiele innych

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Warto nie kierować się tylko zabezpieczeniem przed wodą, ale szukać kompleksowego rozwiązania które obejmuje swoim zakresem także inne zdarzenia jak pożar, naturalne zdarzenia jak grad czy silny wiatr, kradzież, wandalizm, przepięcie elektryczne, stłuczenie stałych elementów, OC w życiu prywatnym i tak dalej. Na pewno nie warto wybierać ubezpieczenia kierując się jak najniższą ceną, gdyż takie podejście kończy się źle kiedy dochodzi do wypłaty świadczenia. Warto również spojrzeć na rankingi, jakie ubezpieczenie mieszkania od zalania jest aktualnie najlepsze. Według Rzeczpospolitej, najlepsze ubezpieczenie mieszkania od zalania oferuje aktualnie Generali.

Jak wygląda likwidacja szkody?

Likwidacja szkody to proces wypłaty świadczenia za szkodę ubezpieczonemu. Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane przez sąsiada z góry to ma on dwie opcje: albo sam postanowi opłacić remont w Twoim mieszkaniu albo poda Ci numer swojego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym abyś mógł się zgłosić do jego ubezpieczyciela. Ewentualnie możesz też skorzystać ze swojej polisy mieszkaniowej, tym bardziej kiedy sąsiad nie będzie skory do współpracy. Wtedy po prostu zgłaszasz szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego w którym masz polisę, po kilku dniach przyjedzie do Ciebie rzeczoznawca od ubezpieczyciela aby ocenić wartość szkody, tj. ile pieniędzy powinieneś dostać od ubezpieczyciela.

Kiedy nie otrzymasz świadczenia?

Ubezpieczenie mieszkania od zalania, jak każde inne ubezpieczenie, ma swoje wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje w których ubezpieczyciel przysłowiowo umywa ręce i nie wypłaca świadczenia. W tym akapicie przyjrzymy się wyłączeniom odpowiedzialności we wspomnianej wcześniej polisie od Generali, warto jednak zwrócić uwagę, że znacząca część wyłączeń odpowiedzialności jest taka sama u wszystkich ubezpieczycieli. Przede wszystkim, ubezpieczenie nie zadziała jeśli umyślnie wywołasz szkodę. Polisa ma Cię chronić, a nie dać Ci zarobić na dewastowaniu własnego lokum. Tak samo polisa nie zadziała kiedy Twój współlokator bądź współlokatorka, czyli po prostu osoba zamieszkująca to samo gospodarstwo domowe umyślnie dokona szkody. Polisa nie zadziała też jeśli do szkody dojdzie wskutek różnych zawirowań polityczno-społecznych, jak działania wojenne, rewolucja, nacjonalizacja, terroryzm itp. Jeżeli nieumyślnie doprowadzisz do zalania w stanie nietrzeźwości na przykład po alkoholu lub narkotykach to również ubezpieczenie nie zadziała.