Organizowanie wyjazdu dla wielu osób to naprawdę wiele planowania i załatwiania formalności. Jedną ze spraw którą trzeba się zająć jest grupowe ubezpieczenie turystyczne. Ten artykuł ma na celu przybliżyć jak zawrzeć je w odpowiedzialny sposób, tak aby wszyscy uczestnicy wycieczki byli odpowiednio zabezpieczeni. Każda podróż jest inna, jej plan jest wypełniony innymi aktywnościami, dlatego należy dokładnie przeanalizować jaki zakres ochrony będzie odpowiedni w konkretnym przypadku.
W grupowym ubezpieczeniu turystycznym najważniejsze są koszty leczenia
Koszty leczenia za granicą to podstawa i najważniejszy składnik takich polis. W Polsce mamy ubezpieczenie zdrowotne, za granicą jednak w razie potrzeby będziemy musieli sam zapłacić za ewentualne leczenie w razie potrzeby, chyba że posiadamy wykupioną polisę.
Co warto podkreślić, celem wyjazdów za granicę bardzo często są kurorty turystyczne, gdzie tak naprawdę nie ma dużej społeczności lokalnych mieszkańców, a głównie turyści. W związku z tym w takich miejscach bardzo często istnieją jedynie prywatne placówki medyczne stworzone z myślą o turystach, ze specjalnymi cenami właśnie pod turystów. Nawet jeśli jesteśmy w Europie, w kraju w którym możemy posłużyć się kartą EKUZ nie będziemy mogli skorzystać z prywatnego leczenia z tytułu jej posiadania.
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia jest określana na każdego ubezpieczonego i powinna być jak najwyższa, ponieważ jest to maksymalna kwota do której ubezpieczyciel będzie odpowiadał za leczenie podróżnego.
Najwyższe sumy na koszty leczenia w grupowym ubezpieczeniu turystycznym są potrzebne w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie leczenie jest najdroższe, tak jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia itd.
Ubezpieczenie turystyczne dla grupy warto też rozszerzyć o NNW
Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem. Może to więc być między innymi złamana ręka, zwichnięcie, utrata części ciała czy śmierć. Za każde z takich zdarzeń ubezpieczonemu należy się odszkodowanie które jest wypłacane na podstawie określonego procentowo współczynnika od sumy ubezpieczenia NNW. W związku z tym w przypadku NNW również należy wybrać jak najwyższą sumę gwarancyjną, ponieważ im wyższa ona będzie tym wyższa będzie podstawa do naliczenia odszkodowania, a w konsekwencji samo odszkodowanie będzie wyższe.
A co gdybyśmy zrobili coś komuś innemu na urlopie?
Wtedy przyda się OC w życiu prywatnym, które przerzuci koszty na towarzystwo ubezpieczeniowe. Przykładem szkody z OC w życiu prywatnym może być uszkodzenie czegoś w pokoju hotelowym, potrącenie kogoś podczas zabawy na basenie, potrącenie kogoś na nartach na stoku i tak dalej.
Ile osób może objąć grupowe ubezpieczenie turystyczne?
Jest to uzależnione od regulacji konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, w każdym odpowiedź na to pytanie może brzmieć inaczej, ponieważ wynika to z wewnętrznych regulacji danej firmy. W większości towarzystw jednak maksymalna liczba osób które mogą zostać ubezpieczone w ramach jednej polisy wynosi 100, a jeśli chcemy zawrzeć umowę online, automatycznie przy użyciu formularzy internetowych maksymalnie ubezpieczymy 10 osób. Jeśli chcemy ubezpieczyć więcej niż dziesięciu podróżnych to najczęściej będziemy musieli porozmawiać z doradcą – czy to z agentem ubezpieczeniowym, czy konsultantem infolinii towarzystwa ubezpieczeniowego, choć można też znaleźć pojedyncze firmy w których zrobimy to przez formularz „od ręki”.
W towarzystwie często bawimy się przy kieliszku
Dlatego ubezpieczenie turystyczne grupowe powinno być wyposażone w klauzulę alkoholową, czyli objęcie ochroną ubezpieczeniową zdarzeń powstałych gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Wielu ubezpieczycieli niestety nie świadczy ochrony w takich przypadkach. Nawet jeżeli klauzula alkoholowa jest zawarta w polisie, należy zwrócić uwagę czy obejmuje całość ochrony, czy tylko jej wydzieloną część. Przykładowo, towarzystwo może reklamować swój produkt informując klienta, że zawiera klauzulę alkoholową, ale tak naprawdę klauzula obejmuje koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków, ale OC w życiu prywatnym już nie.
Wyobraźmy sobie, że tak właśnie jest w wykupionej przez nas polisie. Podczas zakrapianej zabawy przy hotelowym basenie uczestnik wycieczki pod wpływem alkoholu przewrócił się i złamał sobie nogę podczas spaceru od leżaka do baru. Niestety, upadł tak niefortunnie, że przewrócił również inną osobę i ta również złamała sobie nogę. Był to inny gość hotelu, nie był z naszej wycieczki, a więc nie był objęty naszym ubezpieczeniem turystycznym dla grupy. Skoro polisa obejmowała klauzulę alkoholową w ramach kosztów leczenia oraz NNW, podróżny otrzymał pomoc medyczną oraz odszkodowanie z NNW za złamaną nogę. Ale przecież w OC nie było już tej klauzuli, a to znaczy, że innemu gościowi hotelu ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania, a sprawca zdarzenia będzie musiał mu zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni.
Czy mogę dokupić assistance na auto do takiej polisy?
Niektórzy klienci dla wypadów dla mniejszych grup, na przykład pięcioosobowych, które odbywają się własnym samochodem chcą wykupić assistance w ramach grupowego ubezpieczenia turystycznego. U wielu ubezpieczycieli jest taka możliwość, jednak często są różne ograniczenia – jednym z nich jest najczęściej wiek pojazdu, ponieważ jego maksymalny wiek to przykładowo 10 lub 12 lat. Poza tym taki dodatkowy assistance w ramach polisy dla podróżnych gwarantuje niski limit kilometrowy. Należy też pamiętać że takie dodatki dotyczą samochodów osobowych, więc jeśli wyjeżdżamy innym pojazdem, np. samochodem kempingowym musimy poszukać osobnego assistance dla kampera. Podsumowując, korzystniejsze jest raczej zawarcie oddzielnego assistance w ramach innej polisy.