Zalanie jest najczęstszym problemem który generuje potrzebę wyremontowania znacznej części mieszkania. Zniszczenia wywołane zalaniem mogą pociągnąć za sobą duże uszczuplenie Twojego portfela, a dokładniej – jego zawartości. Wyobraź sobie zwykły dzień – około wpół do siedemnastej wracasz do swojego lokum i widzisz, wodę na podłodze. Twoje oczy powoli przesuwają się do góry, przy okazji zauważając zacieki na ścianie, by finalnie zobaczyć, że sufit jest przemoknięty. Remont prawdopodobnie będzie kosztował od dziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy, a mogłeś się przed tym ustrzec – wystarczyło kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania. No cóż, teraz musisz znaleźć winowajcę tej przygody. Najpierw w myślach oskarżasz sąsiada z góry i często to on faktycznie jest sprawcą, choć nie zawsze.
Kto jest winny zalania?
W zależności od sytuacji, winę za zalanie może ponosić właściciel mieszkania nad Tobą, jego lokator albo administracja budynku. Na pewno kiedy mieszkasz na ostatnim piętrze budynku winę ponosi administracja, gdyż to ona odpowiada za nieszczelny dach nad Twoją głową. Jeśli mieszkasz niżej niż na ostatnim piętrze, sprawa może okazać się nieco bardziej skomplikowana. Mogło dojść do awarii rur, sprzętu AGD jak pralka czy zmywarka sąsiada z góry lub mogło mu się rozbić akwarium bądź rozlać woda z wiaderka podczas mycia podłogi. Za stan rur pionowych odpowiada administracja, a za poziomych – właściciel mieszkania. Za wadliwe, przeciekające wyposażenie mieszkania np. przeciekającą wannę odpowiada właściciel, natomiast w niektórych przypadkach wina może być też po stronie wynajmującego np. kiedy rozleje wodę z wiaderka podczas mycia podłogi, rozbije swoje akwarium czy zostawi odkręconą wodę w zatkanym zlewie, różnie to bywa. Zalanie nie zawsze musi też przyjść z góry – może na przykład zalać Ci ściany od uszkodzonej rynny – za takie przypadki powinna odpowiadać administracja lub wspólnota mieszkaniowa. Może też zaatakować Cię pionowa instalacja wodna, za którą również powinna odpowiadać wspólnota mieszkaniowa bądź administracja. Zalanie może wynikać też z problemów w Twoim mieszkaniu, np. z poziomą instalacją wodną, sprzętem AGD, nieszczelnym wężykiem doprowadzającym wodę do kranu – w każdej z wymienionych sytuacji potrzebne Ci ubezpieczenie mieszkania od zalania.
Co zrobić kiedy sąsiad nie chce wpuścić Cię do mieszkania?
Wtedy trudniej jest ustalić czy to on jest winny zalania Twojego mieszkania, ale i tak nie powinieneś mieć z tym większego problemy. Mieszkania w blokach są zbudowane w taki sposób, że w jednym pionie wszyscy mają łazienkę czy kuchnię w tym samym miejscu. Jeśli więc zalało Ci sufit w łazience, to dobrze wiesz że winny jest Twój sąsiad z góry.
Czy ubezpieczenie mieszkania od zalania zadziała, kiedy to ja zaleję mieszkanie sąsiada z dołu?
Tylko jeśli rozszerzysz ubezpieczenie mieszkania od zalania o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie które chroni Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód które wyrządziłeś osobom trzecim. Zadośćuczynienie Twojemu sąsiadowi z dołu będzie leżało wtedy na barkach Twojego ubezpieczyciela, wystarczy, że podasz sąsiadowi numer swojej polisy OC w życiu prywatnym i sprawa będzie załatwiona.
Co zrobić kiedy już doszło do zalania?
- Zahamuj dalszy wyciek wody oraz zapobiegnij jej dalszemu rozprowadzaniu się.
- Niezwłocznie poinformuj osobę zarządzającą budynkiem.
- Jeśli zalałeś osobę niżej podaj jej numer swojej polisy OC w życiu prywatnym, aby mogła uzyskać zadośćuczynienie.
- Wykonaj telefon do towarzystwa w którym masz ubezpieczenie mieszkania od zalania aby zgłosić szkodę. Musisz to zrobić przed upływem terminu wskazanego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, w Generali jest to 3 dni. Przez telefon dostaniesz dalsze informacje jak postępować.
Fragment OWU traktujący o tym, jak szybko należy zgłosić szkodę. Kliknij w niego, by go powiększyć
Czy ubezpieczenie mieszkania od zalania chroni Cię przed powodzią?
No cóż, zależy to od tego czy rozszerzysz zakres ubezpieczenia o powódź. Ubezpieczyciele przez zalanie rozumieją zalanie wskutek wadliwej instalacji wodnej w budynku, dziurawego dachu itd. Jeśli obawiasz się powodzi możesz rozszerzyć ubezpieczenie o to ryzyko. Generali za powódź uważa bezpośrednie zalanie terenu przez podniesienie się wód spowodowane jednym z 6 następujących powodów:
Fragment OWU z którego dowiesz się za jakie zdarzenia powodziowe dostaniesz świadczenie. Kliknij w niego, by go powiększyć
A czy ubezpieczyciel odpowiada za zalanie wskutek innych zdarzeń pogodowo-atmosferycznych?
Zależy to oczywiście od towarzystwa ubezpieczeniowego i jego oferty, większość z nich jednak oferuje dodatkowe rozszerzenie na taką ewentualność, czyli „naturalne zdarzenia”. Jeśli rozszerzymy ubezpieczenie mieszkania o „naturalne zdarzenia” ubezpieczyciel odpowie kiedy np. wskutek topniejącego śniegu bądź lodu zostaną przemoczone ściany Twojego mieszkania. Oczywiście, to rozszerzenie ma o wiele szerszy zakres ochrony i nie dotyczy tylko zalań, ale też na przykład pękania wskutek mrozu i wielu innych nieprzyjemnych przygód które mogą nas spotkać ze strony kapryśnej natury. Zakres zależy oczywiście od ubezpieczyciela.
Jaki może być powód zalania?
- Nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku
- Nieszczelny dach
- Uszkodzona rynna
- Przerwanie wężyka w pralce, zmywarce bądź innym sprzęcie AGD
- Pęknięcie akwarium
- Awaria układu grzewczego
- Awaria klimatyzacji
- Awaria pompy wodnej
- Cofnięcie się ścieków z kanalizacji
- Awaria instalacji gaśniczej
- Nieumyślne zostawienie włączonego kranu
- Silna ulewa
- Topniejący śnieg
- Powódź
- i wiele innych
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania od zalania?
Warto nie kierować się tylko zabezpieczeniem przed wodą, ale szukać kompleksowego rozwiązania które obejmuje swoim zakresem także inne zdarzenia jak pożar, naturalne zdarzenia jak grad czy silny wiatr, kradzież, wandalizm, przepięcie elektryczne, stłuczenie stałych elementów, OC w życiu prywatnym i tak dalej. Na pewno nie warto wybierać ubezpieczenia kierując się jak najniższą ceną, gdyż takie podejście kończy się źle kiedy dochodzi do wypłaty świadczenia. Warto również spojrzeć na rankingi, jakie ubezpieczenie mieszkania od zalania jest aktualnie najlepsze. Według Rzeczpospolitej, najlepsze ubezpieczenie mieszkania od zalania oferuje aktualnie Generali.
Jak wygląda likwidacja szkody?
Likwidacja szkody to proces wypłaty świadczenia za szkodę ubezpieczonemu. Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane przez sąsiada z góry to ma on dwie opcje: albo sam postanowi opłacić remont w Twoim mieszkaniu albo poda Ci numer swojego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym abyś mógł się zgłosić do jego ubezpieczyciela. Ewentualnie możesz też skorzystać ze swojej polisy mieszkaniowej, tym bardziej kiedy sąsiad nie będzie skory do współpracy. Wtedy po prostu zgłaszasz szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego w którym masz polisę, po kilku dniach przyjedzie do Ciebie rzeczoznawca od ubezpieczyciela aby ocenić wartość szkody, tj. ile pieniędzy powinieneś dostać od ubezpieczyciela.
Kiedy nie otrzymasz świadczenia?
Ubezpieczenie mieszkania od zalania, jak każde inne ubezpieczenie, ma swoje wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje w których ubezpieczyciel przysłowiowo umywa ręce i nie wypłaca świadczenia. W tym akapicie przyjrzymy się wyłączeniom odpowiedzialności we wspomnianej wcześniej polisie od Generali, warto jednak zwrócić uwagę, że znacząca część wyłączeń odpowiedzialności jest taka sama u wszystkich ubezpieczycieli. Przede wszystkim, ubezpieczenie nie zadziała jeśli umyślnie wywołasz szkodę. Polisa ma Cię chronić, a nie dać Ci zarobić na dewastowaniu własnego lokum. Tak samo polisa nie zadziała kiedy Twój współlokator bądź współlokatorka, czyli po prostu osoba zamieszkująca to samo gospodarstwo domowe umyślnie dokona szkody. Polisa nie zadziała też jeśli do szkody dojdzie wskutek różnych zawirowań polityczno-społecznych, jak działania wojenne, rewolucja, nacjonalizacja, terroryzm itp. Jeżeli nieumyślnie doprowadzisz do zalania w stanie nietrzeźwości na przykład po alkoholu lub narkotykach to również ubezpieczenie nie zadziała.
Czy ubezpieczenie mieszkania od zalania można kupić online?
Tak, oczywiście, tak samo jak ubezpieczenie domu w budowie tak i ubezpieczenie mieszkania od zalania dostępne jest do zakupienia zdalnie przez internet. Najlepiej zrobić to w Generali, gdyż jak wspomnieliśmy wcześniej – ten ubezpieczyciel oferuje najlepsze ubezpieczenie nieruchomości. Po kliknięciu w ten link możesz zakupić polisę po uzupełnieniu formularza 10% taniej używając kodu rabatowego 02055. Jeśli potem będziesz chciał zgłosić szkodę z polisy możesz bezproblemowo zgłosić ją na stronie internetowej towarzystwa, wystarczy że zapamiętasz (a najlepiej zapiszesz sobie) swój numer polisy. Nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu ponieważ plik zawierający polisę dostaniesz na maila od razu po jej zakupie, w związku z czym numer polisy zawsze będziesz mógł sprawdzić na swoim mailu. Możesz też pobrać plik z polisą na swój komputer i wtedy zawsze będziesz mieć dostęp do polisy na swoim dysku.
Cena polisy
Więc ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Cena powinna zamknąć się między 150 a 300 złotych na rok w większości przypadków, nie wiadomo jednak jak będzie w Twoim przypadku. Wszystko zależy od wielu czynników: sumy ubezpieczenia, czyli w praktyce rynkowej wartości mieszkania, która jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę, ale też metraż, lokalizacja, zabezpieczenia budynku mieszkalnego (drzwi na kod, monitoring, stróż nocny – takie zabezpieczenia zmniejszają koszt ubezpieczenia), zakres polisy – jeśli będzie to tylko ubezpieczenie mieszkania od zalania to będzie ono znacznie tańsze niż polisa mieszkaniowa która ma szeroki zakres, chroni przed kradzieżą, pożarem, wandalizmem i wieloma innymi nieprzyjemnymi zdarzeniami, które nadszarpną Twój budżet domowy. Mimo to warto ubezpieczyć się od wszystkich ryzyk, a nie tylko od zalania.
Jak kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania?
Najpierw musisz kliknąć w przycisk znajdujący się na górze strony. Przekieruje Cię on do najlepszej dostępnej aktualnie oferty. Wtedy wyświetla Ci się ekran, w którym musisz wybrać jaki typ ubezpieczenia szukasz.
Wybór który dokonujesz na początku gdy kupujesz ubezpieczenie mieszkania od zalania
Następnie wybierasz rodzaj nieruchomości (czyli mieszkanie), wybierasz piętro na którym znajduje się mieszkanie oraz jego powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych.
Potem podajesz rok budowy Twojego mieszkania, liczbę szkód z mienia i z OC w życiu prywatnym w pięciu ostatnich latach oraz adres mieszkania. Potem podajesz datę, kiedy ubezpieczenie ma zacząć działać oraz okres przez jaki będzie działać – przez rok czy przez trzy lata. Następnie podajesz kod pośrednika bezpieczny.pl 02055 przez który dostaniesz 10% zniżki na swoją polisę.
Następnie klikasz dalej i przechodzisz na następną stronę, na której możesz skompletować swoje ubezpieczenie. Są tam dwa przyciski. Pierwszy – mieszkanie i stałe elementy; oraz drugi – ruchomości domowe. Mieszkanie w tym sensie to same mury – podłoga, ściany i sufit. Stałe elementy to przedmioty na stałe zamontowane w mieszkaniu – panele, kaloryfery, zmywarka, kuchenka i inne. Ruchomości domowe natomiast to przedmioty które jak sama nazwa wskazuje są ruchome, a więc łatwo je przenieść, bez potrzeby demontażu – telewizor czy komputer które wystarczy odłączyć od zasilania, biżuteria którą wyjmiesz z szuflady i z łatwością wyniesiesz itd. Ubezpieczenie mieszkania od zalania powinno pokrywać wszystkie z tych trzech elementów mieszkania (mury, elementy stałe i ruchomości domowe) więc wybierz oba przyciski. Wtedy pod spodem pojawią się suwaki, którymi będziesz musiał wyznaczyć wartość owych części mieszkania. Pamiętaj aby nie podać za małej, ani też za dużej kwoty – jeśli podasz za małą sumę ubezpieczenia to w przypadku zniszczeń które będą przekraczać podaną przez Ciebie sumę ubezpieczenia nie dostaniesz więcej niż wybrana kwota, a więc nie dostaniesz wystarczających środków na naprawienie strat. Jeśli podasz za dużą sumę ubezpieczenia tylko więcej zapłacisz za polisę, a i tak nigdy nie dostaniesz więcej niż realna wartość ubezpieczonego mienia. Dlatego ubezpieczenie mieszkania od zalania musi mieć odpowiednio dobrane sumy ubezpieczenia.
Następnie przechodzisz niżej i widzisz trzy położone obok siebie przyciski. To pole wyboru dodatkowych przedmiotów ubezpieczenia – budynków gospodarczych, garażu wolnostojącego albo innych budowli. Nie dotyczy to jednak zwykle osób które mieszkają w bloku, apartamentowcu czy kamienicy, a raczej osób które mają dom jednorodzinny w związku z czym pomijamy to pole, chyba, że w Twoim przypadku jest inaczej. Potem dalej przewijasz w dół i znajdujesz pole wyboru zakresu ochrony jaki udzieli Ci ubezpieczenie mieszkania od zalania. Domyślnie zaznaczony jest ogień, assistance i wandalizm. Tych opcji nie da się odznaczyć, możesz tylko poszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o kolejne. Na pewno interesuje Cię zalanie, więc powinieneś zaznaczyć tę opcję. Poniżej definicja co Generali rozumie przez zalanie.
Jak widzisz obejmuje to zdarzenia związane też z topnieniem śniegu, dostajesz też ubezpieczenie akwarium od rozbicia, stłuczenia bądź pęknięcia. Warto jednak zastanowić się, czy ma to na pewno być tylko ubezpieczenie mieszkania od zalania czy coś więcej. Za rozszerzenie ubezpieczenia o inne ryzyka jak przepięcie, kradzież, ochronę przed naturalnymi zdarzeniami jak grad, upadek drzew, tąpnięcia i tak dalej, stłuczenie stałych elementów szklanych dopłacisz niewiele a będziesz miał o wiele szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Warto też zastanowić się nad rozszerzeniem ochrony o All Risk czyli o pakiet obejmujący wszystkie ryzyka. W tym pakiecie masz wiele dodatkowych „gratisów”, między innymi ubezpieczenie dla psa i kota zamieszkujących tą nieruchomość od następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance rowerowy, czyli ubezpieczenie które zapewni Ci pomoc techniczną przy awarii roweru w trasie (czyli przyjedzie pomoc kiedy rower zawiedzie podczas przejażdżki) i jeśli będzie taka potrzeba zostaniesz odwieziony do domu jeśli nie będzie można doprowadzić roweru do stanu nadającego się do dalszej jazdy; ubezpieczenie mieszkania od zalania z Generali rozszerzone o wariant All risk gwarantuje Ci też zabezpieczenie dla osób po 65 roku życia przed wyłudzeniem pieniędzy czyli tak zwanym „oszustwem na wnuczka”. W wariancie All risk ochroną ubezpieczeniową są też objęte rzeczy osobiste gości którzy przebywają u Ciebie w domu.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania nie chroni Cię jednak gdy to Ty zalejesz kogoś innego
Dlatego musisz rozszerzyć polisę o OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie od szkód które Ty wyrządzasz innym osobom lub ich mieniu. Obejmuje ono również szkody wywołane przez Twoje zwierzęta domowe (psa i kota) ale też przez na przykład zalanie. Suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, czyli kwota do której będzie odpowiadał ubezpieczyciel może wynosić między 100 tysięcy złotych a nawet milion złotych w zależności od Twojego wyboru. OC w życiu prywatnym działa nie tylko na obszarze Twojego mieszkania i okolic, ale domyślnie na obszarze całej Europy, a w razie potrzeby możesz je rozszerzyć na cały świat, choć dla większości osób w dobie pandemii i utrudnień w podróżowaniu nie będzie to raczej potrzebne. OC w życiu prywatnym to znacznie więcej niż ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada – obejmuje użytkowanie pomieszczeń w czasie wyjazdów służbowych bądź turystycznych, opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi (w końcu możesz je nieumyślnie skrzywdzić, na przykład poprzez niedopilnowanie), użytkowanie pojazdów jak rower, hulajnoga, wózek inwalidzki i innych – tych które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC (OC w życiu prywatnym nie obejmuje np. ubezpieczenie motocykla bo przecież on wymaga obowiązkowego OC) i wiele innych.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania może być rozszerzone o ubezpieczenie akwarium
Wszystko zależy oczywiście od ubezpieczyciela. Przykładowo w Generali już ryzyko zalania zawiera w sobie ryzyko stłuczenia, rozbicia tudzież pęknięcia akwarium oraz awarii jego urządzeń. Jeśli posiadasz w mieszkaniu wbudowane akwarium warto też rozszerzyć polisę od Generali o ryzyko stłuczenia stałych elementów (a takim właśnie jest wbudowane akwarium). Uniqa również uznaje zalanie spowodowane wylaniem wody z uszkodzonego akwarium. Należy jednak zwrócić uwagę, że polisa Uniqa nie obejmuje ochroną ubezpieczeniową zalania w wariancie MINI, a jedynie w wariantach MAXI oraz MEGA. Ubezpieczenie akwarium jest też dostępne w Proamie, jest ono bardzo podobne do Generali. Ryzyko zalania w Proamie obejmuje również zalania spowodowane wodą wylaną z akwarium na skutek jego rozbicia, stłuczenia tudzież pęknięcia, tak samo jak w przypadku awarii urządzeń akwarium.
Czy ubezpieczenie mieszkania od zalania obejmuje też ubezpieczenie akwarium?
Tak, w towarzystwach których polisa mieszkaniowa jest u nas dostępna online (czyli Generali, Proama i Uniqa) uznawane są też zalania spowodowane rozbiciem, stłuczeniem, pęknięciem czy nawet awarią urządzeń akwarium. W każdym z tych trzech towarzystw dostaniesz pieniądze jeśli do zalania doszło z powodu akwarium, można więc powiedzieć, że jest to też ubezpieczenie akwarium.
Jakie rodzaje zalań obejmuje ubezpieczenie?
Zależy to od towarzystwa. W Generali i Proamie zalanie może zostać spowodowane awarią sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, grzewczej, klimatyzacyjnej i tym podobnych, przerwy w dopływie prądu, awarii pralki, zmywarki i tego typu urządzeń, zostawienie niezakręconego kranu czy zaworu w grzejniku, zalania przez sąsiada z góry, uszkodzenia bądź awarii łóżka wodnego, ubezpieczenie mieszkania od zalania obejmuje też swoim zakresem ubezpieczenie akwarium od rozbicia, pęknięcia i tym podobnych zdarzeń, opadów deszczu, topniejącego lodu oraz śniegu, pękania na skutek morzu, instalacji gaśniczych i wielu innych. Natomiast w Uniqa zalanie może być spowodowane wszystkim co w Generali i Proamie oprócz opadów atmosferycznych i pękania wskutek mrozu, a dodatkowo w Uniqa dostajemy ubezpieczenie mieszkania od zalania wskutek nieszczelnego dachu budynku.
Jak wygląda zakup polisy w Uniqa?
Najpierw przechodzisz oczywiście przez przycisk u góry strony. Następnie, wybierasz czy chodzi Ci o dom czy może o mieszkanie, podajesz na jakim piętrze mieszkasz: na parterze, na pośrednim piętrze czy też na ostatnim piętrze, czy mieszkanie jest już po odbiorze końcowym, potem podajesz powierzchnię mieszkania w metrach kwadratowych, liczbę szkód zgłoszonych do poprzedniego ubezpieczyciela w minionym roku ubezpieczeniowym, kod pocztowy, miejscowość, ulicę, numer bloku i numer mieszkania. Widać to na poniższym zrzucie ekranu:
Potem wybierasz jeden z trzech wariantów, czyli MINI, MAXI i MEGA. Ciebie interesują tylko warianty MAXI i MEGA, ponieważ wariant MINI nie obejmuje ryzyka zalania. Wariant MEGA ma szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, dlatego polecamy go wybrać, jednakże jeśli zależy Ci tylko na zabezpieczeniu przed zalaniem wybierz wariant MAXI. Następnie podajesz zakres ubezpieczenia od zdarzeń losowych – takich jak na przykład zalanie. Najpierw musisz podać wartość lokalu mieszkalnego, potem jeśli chcesz możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie mieszkania od zalania o pomieszczenie gospodarcze znajdujące się w tym samym budynku mieszkalnym, takie jak na przykład garaż, piwnica, komórka czy strych. Wtedy musisz również podać wartość pomieszczenia gospodarczego wraz z jego stałymi elementami. Później jeśli chcesz możesz też ubezpieczyć stałe elementy swojego lokalu mieszkalnego, np. okna, podłoga, meble kuchenne i tym podobne Również musisz podać całkowitą wartość elementów stałych w Twoim mieszkaniu.
I tutaj jest haczyk… możesz wybrać odszkodowanie za zniszczone elementy stałe według wartości nowej oraz według wartości rzeczywistej. O co w tym chodzi? Jeśli wybierzesz odszkodowanie według wartości nowej to Uniqa pokryje koszt zakupu nowych elementów stałych, ale jeśli wybierzesz odszkodowanie według wartości rzeczywistej, to Uniqa zwróci Ci tylko tyle, ile zniszczone elementy stałe były warte przed zniszczeniem. Jak wiemy używane przedmioty są warte mniej niż nowe, w związku z czym dostaniesz za mało na zakup nowych elementów stałych. Dlatego tak ważne jest aby wybrać odszkodowanie według wartości nowej. Ubezpieczenie mieszkania od zalania możesz też rozszerzyć o ubezpieczenie garażu – czy to wolnostojącego, czy to w bryle budynku mieszkalnego. Musisz oczywiście podać wartość garażu wraz z jego wszystkimi elementami stałymi oraz określić, czy garaż zbudowany jest z materiałów palnych, czy z materiałów niepalnych. W formularzu do zakupu polisy są wymienione wszystkie materiały, które Uniqa uważa za palne lub niepalne, więc bez problemu będziesz wiedzieć którą opcję masz wybrać. Potem ubezpieczenie mieszkania od zalania możesz jeszcze rozszerzyć o ruchomości domowe. Tu również musisz podać całkowitą wartość Twoich ruchomości domowych oraz zdecydować czy chcesz otrzymać odszkodowanie według wartości nowej, czy też według wartości rzeczywistej – my polecamy według wartości rzeczywistej. Na końcu musisz powiadomić ubezpieczyciela o tym czy posiadasz zabezpieczenie przeciwpożarowe.
Następnie możesz ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży z włamaniem. Możesz też tego nie robić, wtedy składka za ubezpieczenie mieszkania od zalania będzie niższa, warto jednak to zrobić, gdyż nigdy nie wiesz kiedy może do takie włamania dojść. Możesz ubezpieczyć elementy stałe i ruchomości domowe w swoim lokalu mieszkalnym. Składka za ubezpieczenie od kradzieży będzie niższa jeżeli posiadasz jakieś zabezpieczenie przed włamaniem: domofon, atestowany zamek, drzwi antywłamaniowe z atestem, dozór całodobowy na osiedlu tudzież alarm.
Oczywiście, jeśli chcesz mieć ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada potrzebujesz rozszerzyć polisę mieszkaniową o OC w życiu prywatnym. Im na wyższym piętrze mieszkasz tym większa powinna być suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Wynika to z tego, że masz wtedy więcej sąsiadów pod sobą którym możesz zalać mieszkania. W Uniqa możesz wykupić OC nawet na sumę 999 999 999 PLN (z tym, że zapłacisz za to bajońską sumę), a domyślny zakres terytorialny w OC w życiu prywatnym to Polska, ale możesz go rozszerzyć o cały świat z wyłączeniem USA, Kanady i Australii.
Możesz też rozszerzyć polisę o rozbicie szyb i innych przedmiotów szklanych, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW Twój Dom Plus dla Ciebie, Twojego partnera i dzieci jeśli mieszkacie w jednym gospodarstwie domowym oraz o ubezpieczenie Twój Assistance Plus w wersji rozszerzonej. W wersji podstawowej dostajesz Assistance za darmo.
Ubezpieczenie NNW Twój Dom Plus obejmuje zdarzenia które wydarzyły się w kraju lub za granicą w czasie kiedy działa ubezpieczenie. Z ubezpieczenia NNW zostaną wypłacone pieniądze jeśli któryś z ubezpieczonych zginie w nieszczęśliwym wypadku, kiedy ktoś będzie musiał się zmierzyć z następstwem nieszczęśliwego wypadku takim jak np. złamana ręka oraz kiedy wskutek NNW uniemożliwione będzie wykonywanie dotychczasowego zawodu polisa pokryje koszty przekwalifikowania zawodowego.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania kupisz również w Proamie
W Proamie kalkulacji dokonamy na przykładowym mieszkaniu o powierzchni pięćdziesięciu metrów kwadratowych, znajdujące się w Ciechanowie, zbudowane w 2000 roku, pośrednie piętro, klatka wyposażona w domofon, posiadamy mieszkanie na własność. W ciągu ostatnich pięciu lat nie było ani jednej szkody która pokryta przez poprzedniego (lub któregokolwiek z poprzednich) ubezpieczyciela. Wykupujemy ubezpieczenie mieszkania od zalania w wariancie rocznym. Udzielamy tylko dwóch ostatnich zgód, które są oznaczone gwiazdką:
Wartość mieszkania to 300 tysięcy PLN, a ruchomości domowych 25 tysięcy PLN. Za najbardziej podstawowy wariant, obejmujący jedynie zalanie, ogień, naturalne zdarzenia pokroju tąpnięć ziemi, upadków drzew, silnych opadów atmosferycznych jak grad, śnieg czy deszcz, pękanie wskutek morzu i tym podobne oraz ryzyko wandalizmu zapłacimy 170 PLN (w przypadku wcześniej opisanego mieszkania). Nie posiada on jednak większości niezbędnych komponentów jak ryzyko powodzi (jeśli zalanie nastąpi przez powódź to ryzyko „zalanie” nie pokryje szkody). Polisa w tak podstawowym zakresie nie obejmuje też ryzyka kradzieży, przepięcia, stłuczenia stałych elementów, czy pozostałych zdarzeń losowych. Dlatego naszym zdaniem warto wybrać wariant All Risks „Premium”, który obejmie wszystkie te ryzyka. Dla tego mieszkania będzie on kosztować 327 PLN.
Potrzebne nam jest jednak również ubezpieczenie mieszkania od zalania sąsiada, czyli OC w życiu prywatnym. Im wyżej mieszkasz, tym większa suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym powinna zostać wybrana ponieważ masz pod sobą większą liczbę sąsiadów, w związku z czym – potencjalnie więcej odszkodowań będziesz musiał wypłacić jeśli dojdzie do zalania z Twojej winy. Maksymalna suma tego ubezpieczenia w Proamie to 900 tysięcy złotych, a jego zakres terytorialny to w zależności od Twojej woli – Polska, Europa lub cały świat. Możesz też rozszerzyć swoje ubezpieczenie mieszkania od zalania i innych ryzyk w Proamie o Assistance. Assistance to oczywiście bardzo szerokie pojęcie więc warto zwrócić uwagę na to co oferuje Proama. W zakresie jest Home Assistance, czyli interwencja specjalisty od sprzętu AGD, RTV czy też od komputera, ślusarza oraz infolinia remontowa. Oprócz tego w zakresie jest pomoc organizacyjna w razie szkody, czyli dozór miejsca ubezpieczenia w razie szkody, interwencja specjalisty, transport do lokalu zastępczego oraz transport mienia które ocalało szkodę na terenie całej Polski oraz miejsce na przechowanie mienia które ocalało szkodę. Kolejnym elementem który dostajesz kiedy rozszerzysz swoje ubezpieczenie mieszkania od zalania w Proamie o Assistance jest pomoc medyczna. Co Proama rozumie jako pomoc medyczną? Wizytę lekarza pierwszego kontaktu oraz pielęgniarki, wizytę u dentysty oraz u psychologa, dostawę leków, opiekę nad dziećmi oraz nad osobami niepełnosprawnymi, opiekę nad zwierzętami, pomoc rehabilitanta oraz infolinię medyczną. W pakiecie dostaniesz też Assistance rowerowy, czyli – jeśli będąc na trasie Twój rower zacznie szwankować, przyjedziemy po Ciebie i Twój rower, zabierzemy Ciebie oraz Twój rower z miejsca zdarzenia (np. do domu) i zabierzemy Twój rower do naprawy, którą sfinansujemy. Na czas naprawy zapewnimy również rower zastępczy.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania w Proamie możesz również rozszerzyć o ubezpieczenie rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia. Jest ubezpieczenie z którego dostaniesz odszkodowanie w przypadku kiedy zostaną skradzione Twoje rzeczy osobiste, jego zakres terytorialny to cały świat. Ubezpieczeniem objęte są pieniądze, torebki, walizki, bilety do komunikacji publicznej, dokumenty weryfikacji takie jak dowód osobisty, paszport, ale też prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, klucze, czy to do pojazdu czy to do mieszkania, domu tudzież innych budynków, sprzęt elektroniczny – telefon, aparat fotograficzny, słuchawki, laptop, tablet i tak dalej, sprzęt sportowy, sprzęt służący do rehabilitacji i wiele więcej, o czym możesz przeczytać w ogólnych warunkach ubezpieczenia od Proamy.
Na końcu formularza kiedy kupujesz ubezpieczenie mieszkania od zalania w Proamie możesz podać kod rabatowy PROMO5, teoretycznie powinien Ci on zapewnić 5% zniżki, w praktyce cena się nie zmieni, ponieważ przechodząc przez naszego linka z automatu dostaniesz upust w wysokości 5%.
Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli – Generali, Uniqa, Proama
Jak w każdym ubezpieczeniu, tak i tutaj zdarzą się sytuacje kiedy nie dostaniesz pieniędzy ze swojej polisy kiedy dojdzie do szkody. Poniżej wymienimy sytuacje kiedy nie otrzymasz pieniędzy od ubezpieczyciela.
Najpierw Generali:
- kiedy Ty jako ubezpieczający wyrządziłeś szkodę umyślnie
- kiedy szkodę umyślnie dokonał ktoś inny kto jednak zamieszkuje razem z
- Tobą to gospodarstwo domowe, czyli na przykład partner lub dzieci
- ubezpieczenie mieszkania od zalania z Generali nie zadziała w przypadku
- szkód powstałych w wyniku wojny
- rebelii
- rewolucji
- rozruchów
- strajków
- terroryzmu
- nacjonalizacji
- i innych tego typu aktów przemocy
- działanie energii jądrowej
- promieniowania jonizującego
- zanieczyszczenia bądź skażenia radioaktywnego
- promieni laserowych oraz maserowych
- pola magnetycznego albo elektromagnetycznego
- powstałe z winy osób zamieszkujących ubezpieczone mieszkanie będących
- w stanie nietrzeźwości (czy to po alkoholu czy po innych środkach
- psychoaktywnych)
Jeśli kupisz ubezpieczenie mieszkania od zalania w Generali
Dostaniesz wiele dodatkowych profitów. Przede wszystkim, dostaniesz 3% dodatkowej zniżki na ubezpieczenie samochodu (odpowiedzialność cywilna – OC oraz autocasco – AC) do zakupu na tej samej stronie. Jeśli wtedy będziesz chciał ubezpieczyć samochód to nie dość, że używając kod pośrednika 02055 dostajesz 10% upustu to jeszcze dodatkowo dostajesz 3% zniżki za zakup polisy mieszkaniowej. Właśnie dlatego warto wybrać ubezpieczenie od Generali, gdyż gwarantuje ono świetny rabacik.
Oprócz zakupu polisy warto też zabezpieczyć się przed ryzykiem zalania
Zapraszamy do przeczytania artykułu napisanego przez redakcję urzadzamy.pl, która opowiada czytelnikowi o tym jak można obronić się przed tym strasznym zalaniem. Autorka tekstu zwraca uwagę na to jak ważnym elementem zapobiegania zalaniu jest dokonywanie cyklicznych przeglądów instalacji oraz urządzeń. Podana jest też świetna wskazówka co zrobić aby nie dopuścić do zalania kiedy nie ma nas w domu dłużej, gdyż na przykład pojechaliśmy na wakacje lub w podróż służbową – wtedy należy zakręcić główny zawór. Nie warto też podłączać żadnych urządzeń samodzielnie, lepiej jest przecież zapłacić profesjonaliście i nie mieć potem problemów związanych z wodą znajdującą się nie tam, gdzie jest jej miejsce. Dobre ubezpieczenie mieszkania od zalania to też elektrozawór w sprzęcie pokroju pralki czy zmywarki, który odetnie dopływ wody kiedy dojdzie do pęknięcia wężyka. Tak wygląda elektrozawór:
A może warto zainwestować w czujnik jako ubezpieczenie mieszkania od zalania?
Czujnik zalania wodą to urządzenie które zareaguje kiedy dojdzie do gwałtownej różnicy temperatury – jej spadku tudzież skoku. Takie urządzenie natychmiastowo odcina dopływ wody i wyłącza wadliwe urządzenie (to które spowodowało zalanie), po czym wysyła informacje o zalaniu na telefon użytkownika.
Inne ciekawe urządzenie to czujnik poziomu wody. Jeśli na podłodze znajdzie się woda o wysokości większej niż milimetr, czujnik zamknie zawór i odetnie odpływ wody. Takie urządzenie powinno zostać zamontowane w łazience oraz w kuchni, oraz w innych miejscach gdzie jest szansa na doprowadzenie do wycieku wody.
Trzecim popularnym urządzeniem jest czujnik z systemem alarmowym. Kiedy dochodzi do zalania czujnik włącza alarm w mieszkaniu. Niektóre z czujników są tak zaawansowane, że automatycznie wezwą pogotowie hydrauliczne.
Żadne urządzenie nie jest jednak tak skuteczne jak ubezpieczenie mieszkania od zalania. Technika z Azji bywa zawodna, a stary dobry ubezpieczyciel od dawna specjalizuje się w wypłacaniu świadczeń swoim klientom.
No dobrze, doszło już do zalania a ja nie miałem polisy
I co teraz? Nie jest to z pewnością wygodne położenie, ale sam do niego doprowadziłeś nie wykupując polisy. Teraz zastanówmy się co powinieneś zrobić w takiej sytuacji. Na początku, musimy rozdzielić nasze rozważania na dwie sytuacje – kiedy To Twoje mieszkanie zostało zalane z zewnątrz oraz kiedy to Ty jesteś winny zalania.Jeśli zostałeś zalany z zewnątrz przez sąsiada z góry to być może rozszerzył on swoje ubezpieczenie mieszkania od zalania, jeśli w ogóle je ma, o OC w życiu prywatnym które powinno zagwarantować Ci odszkodowanie. Jeśli posiada taką polisę to wystarczy że po prostu poda Ci jej numer oraz informację w jakim towarzystwie jest zawarta polisa i wtedy możesz zgłosić roszczenie bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Gorzej jeśli sąsiad nie posiada takiej polisy. Wtedy będziesz musiał się z nim dogadać. Większość osób nie posiada oszczędności pozwalających na pokrycie skutków zalania więc albo będziesz musiał poczekać na swoje pieniądze albo sąsiad w ogóle stwierdzi, że nie ma zamiaru Ci zapłacić. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak tylko wkroczyć na ścieżkę sądową. A co gdy mieszkasz na ostatnim, to jest najwyższym piętrze i zalanie zostało spowodowane przez ten nieszczęsny, nieszczelny dach? A być może wcale nie mieszkasz na ostatnim piętrze, ale i tak zalania jest z winy nieszczelnego dachu ponieważ woda zalała mieszkanie sąsiada z góry i przeszła dalej w dół? Gdybyś miał ubezpieczenie mieszkania od zalania nie byłoby problemu. A tak za nieszczęsny dach odpowiada wspólnota mieszkaniowa, czyli po części Ty sam i to wspólnota mieszkaniowa powinna Ci zapłacić za zalane lokum. Nieciekawie jest też kiedy to Ty zalejesz sąsiada A zapomniałeś kupić swoje ubezpieczenie mieszkania od zalania. Sąsiad z dołu z pewnością nie będzie miał ochoty czekać na odszkodowanie – będziesz musiał wypłacić je natychmiast. Być może masz oszczędności pozwalające wypłacić od razu zadośćuczynienie sąsiadowi z dołu jednakże większość osób takich środków po prostu nie ma. Jedyne co pozostaje takiej osobie to wziąć kredyt i potem spłacać go przez jakiś czas. Najgorzej jeśli takiej zdolności kredytowej się nie ma. Ewentualnie można nie zapłacić sąsiadowi ale wtedy możemy liczyć na proces sądowy, który na pewno przegramy – w końcu jesteśmy winni. Jest jednak szansa – jeśli sąsiad ma ubezpieczenie mieszkania od zalania to być może jego ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie, a od Ciebie nie będzie żądał żadnych środków pieniężnych. Wtedy unikniesz niechybnie przegranego procesu sądowego lub pakowania się w zadłużenie, ale nie unikniesz pogorszenia relacji z sąsiadem, a ciężko jest mieszkać z kimś kto jest wrogo nastawiony do nas na jednej klatce schodowej.
Jeśli tylko wynajmujesz ten lokal…
A być może to Ty wynajmujesz ten lokal lokatorów? No właśnie, kto jest tak na prawdę winny zalania i kto powinien kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania? Odpowiedź: obaj powinni. Za co innego odpowiada właściciel lokalu, a za co innego osoba zamieszkująca ten kawałek podłogi. Za cale wyposażenie mieszkania w stylu pralki, zmywarki, prysznica, umywalki, wszystkich tych rurek odpowiada właściciel, jeśli to jego mienie.
Dobre ubezpieczenie mieszkania od zalania oferuje też PZU
Jeśli masz w PZU ubezpieczony samochód (ale nie samo OC, tylko OC z AC lub OC z NNW, albo oczywiście OC z AC i NNW) możesz skorzystać ze zniżki na ubezpieczenie mieszkania od zalania w PZU. W innym wypadku bardziej opłaca się ubezpieczyć swoje lokum w Generali, ale zawsze możesz dokonać kalkulacji i sprawdzić cenę, choć zakres ochrony ubezpieczeniowej w Generali jest bardziej atrakcyjny.
Podczas dokonywania kalkulacji możesz ustanowić cesję na bank, jeśli masz kredyt hipoteczny na mieszkanie. Znakomita większość największych banków w Polsce jest dostępna na liście, jeśli nie ma Twojego banku możesz zadzwonić na numer podany w formularzu i cesja zostanie ustanowiona.
Oczywiście, dokonywanie kalkulacji wygląda podobnie tak jak u innych ubezpieczycieli. Wybierasz sumę ubezpieczenia murów, elementów stałych i ruchomości domowych – wszystkie 3 sumy oddzielnie. Możesz ubezpieczyć same mury, same stałe elementy albo same ruchomości domowe, możesz ubezpieczyć wszystko lub możesz coś wykluczyć. Słowem – występuje tu pełna dowolność w zakresie skomponowania swojej polisy. Możesz też wskazać zabezpieczenia przeciw kradzieży które chronią Twoje mieszkanie aby zmniejszyć kwotę jaką wydasz na polisę. Mogą to być na przykład atestowane drzwi lub zamki, zabezpieczenie okien, alarm czy też monitoring.
Możesz też wybrać dodatkowy zakres ochrony, na przykład o tak zwaną „pomoc w domu” czyli popularnie nazywany w branży ubezpieczeniowej „home assistance”. Są trzy warianty home assistance’u w PZU: Komfort, Super i Super Plus. Wariant Komfort jest już dostępny gratisowo w polisie i nie musisz za niego nic dopłacać. W jego ramach otrzymujesz pomoc hydraulika na przykład gdy pęknie rura, szklarza przykładowo gdy ktoś wybije szybę, możesz też liczyć na pomoc ślusarza i wielu innych specjalistów. Możesz też liczyć na pomoc PZU kiedy zgubisz klucze do domu – towarzystwo opłaci oraz zorganizuje wymianę zamków w drzwiach. Ubezpieczenie mieszkania od zalania od PZU z home assistance w wariancie Komfort zorganizuje też i opłaci pobyt w hotelu domowników kiedy dojdzie do pożaru mieszkania. Przecież po pożarze mieszkanie nie nadaje się do zamieszkania, w związku z tym PZU w trosce o swoich klientów zapewniło takie rozwiązanie. Opłacony zostanie też transport do hotelu.
Jeśli wybierzesz jednak Pomoc w Domu Super to zamiast akomodacji w hotelu możesz po prostu dostać mieszkanie zastępcze. Dodatkowo, w tym wariancie towarzystwo zapewnia pomoc jeśli zachorujesz lub ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi – PZU zorganizuje wizytę lekarza pierwszego kontaktu bądź pielęgniarki w Twoim mieszkaniu. Jeśli wolisz odwiedzić lekarza w placówce medycznej, PZU również zorganizuje taką wizytę.
Pomoc w Domu Super Plus to najszerszy wariant home assistance o jaki możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie mieszkania od zalania w PZU. Co ubezpieczyciel dorzuca w tym wariancie? Po pierwsze, zdalna diagnostyka i zdalna naprawa oprogramowania na Twoim komputerze, jeśli ten zostanie na przykład zawirusowany. Po drugie, jeśli zepsuje się sprzęt RTV lub AGD w Twoim domu, PZU opłaci i zorganizuje naprawę sprzętu w Twoim mieszkaniu, a jeśli nie będzie to możliwe – oczywiście w serwisie naprawczym. Który wariant home assistance warto wybrać? Cóż, zależy to od Ciebie i czego oczekujesz od polisy. Jeśli chcesz tylko ubezpieczenie mieszkania od zalania to i tak w gratisie dostaniesz wariant Komfort.
Ubezpieczenie mieszkania od zalania może też zostać rozszerzone o ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia. To ubezpieczenie obejmuje przede wszystkim stłuczenie przedmiotów szklanych, takich jak szyby, oszklenia, kabiny prysznicowe, lustra, ubezpieczenie akwarium od stłuczenia, terrarium i tym podobne. Ale ubezpieczeniem nie są objęte tylko i wyłącznie przedmioty szklane, bo mogą też nim być objęte przedmioty takie jak płyty kuchenne, również te ceramiczne i indukcyjne, zabudowy balkonów oraz tarasów czy umywalki, brodziki, wanny, muszle klozetowe, czy bidety. Maksymalna suma tego dodatkowego ubezpieczenia wynosi 5 tysięcy złotych.
Polisę można, a nawet powinno się rozszerzyć o OC w życiu prywatnym (np. jeśli chcesz aby ubezpieczenie mieszkania od zalania obejmowało też sytuacje kiedy to Ty zalejesz sąsiada z dołu), jednak w PZU jest to możliwe maksymalnie na sumę 100 tysięcy złotych. Jest to niestety niska suma w porównaniu do oferty wcześniej wspomnianych ubezpieczycieli. Fajne w ofercie OC w życiu prywatnym od PZU jest to, że obejmuje również szkody wywołane przez Twoje dziecko które nie ukończyło 13 roku życia, nawet jeśli nie sprawowałeś nadzoru nad dzieckiem. Towarzystwo nie będzie sprawdzać, czy sprawowałeś należytą opiekę nad dzieckiem. PZU nie wypłaci jednak poszkodowanemu więcej niż 10 tysięcy złotych za szkody wywołane przez Twoje dziecko.